Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Jednou větou

  Vzpomínkový týden věnovaný vloni zemřelé herečce Nice Brettschneiderové, která by se letos dožila 68 let, byl 24. června zahájen na vídeňské Herrengasse 17 ve Vídni; akce připomínající pozoruhodnou umělkyni vznikla ve spolupráci Theater Brett, Českého centra ve Vídni a tamějšího Theater Museum.

  Třináctý ročník literární soutěže pro mládež Skrytá paměť Moravy zná své vítěze, byli vyhlášeni 14. června v Památníku písemnictví na Moravě: v I. kategorii (12–15 let) získala cenu Markéta Kučerová z Horky nad Moravou, ve starší kategorii (16–19 let) Lucie Braunerová z Brna.

  Dokument Olgy Sommerové o Jiřím Suchém, který se natáčel mimo jiné na zámku v Litni, se nyní chystá na Mezinárodní filmový festival do Karlových Varů, kde bude na počátku července uveden ve světové premiéře; diváci v kinech by jej měli vidět od 26. září.

  Na závěr sezony připravilo pražské rodní divadlo celou řadu akcí, 23. června měla na piazettě vernisáž čtyřdenní pop-up výstava Intermezzo, která propojila současné výtvarné umělce se světem opery, v rámci ND Talk se zájemci mohli zúčastnit besedy o poprázdninovém mezinárodním festivalu Pražské křižovatky či se stát v cyklu Nová krev součástí mnohahodinového čtení Fausta v překladu O. Fischera pod názvem FAUST KOMPLET FAUST.

  Rakouské kulturní fórum v Praze připravilo v rámci skupinové výstavy Fauxthenticity rakouských a českých umělců diskutujících choulostivé limity autenticity, evoluce pravdy, stejně jako strategií falzifikace komentovanou prohlídku výstavy a společnou performanci jednoho z nejúspěšnějších českých umělců Jiřího Kovandy a umělce a iniciátora festivalu Minimal Actions a Kunsthalle 3000 Thomase Geigera.

  Zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, legenda české populární a country hudby, oslaví 30. června 2019 osmdesátiny. Supraphon k této příležitosti vydal výpravné bilanční trojalbum Zlatá kolekce, které mělo slavnostní křest 20. června v divadle Semafor.

  Už devátý ročník pouličního divadla Komedianti v ulicích chystají na 2.–4. srpna v Táboře – bohatý program pro děti i dospělé zajistí celá řada nonverbálních souborů, diváci budou mít šanci zúčastnit se rozmanitých tematických workshopů nebo si poslechnout koncert pod širým nebem.

  Divadlo Ruderál v Přístavu 18600 oživuje bývalý brownfield pražského Rohanského ostrova kulturou; vzniklo v roce 2018 a dává příležitost k open-air divadelním produkcím, výtvarným instalacím a koncertům převážně mladým tvůrcům – v případě zájmu o spolupráci pošlete návrh svého divadelního projektu na e-mail [email protected].

  Účastníky pro nezávislý hudební festival, tedy tanečníky, performery, žongléry, akrobaty apod., hledá festival v areálu Letiště Hranice, který se odehraje 12. a 13. července.

  Evropská festivalová asociace vyhlásila 24 laureátů na evropskou festivalovou cenu EFFE Award, svá želízka v ohni má i Česko, jsou to festivaly Pražské jaro a Khamoro; vítězové budou vyhlášeni v Bruselu 26. září 2019 v Centru pro výtvarná umění BOZAR.

  Výstava Nejkrásnější věk představí ve dnech 21.–30. června v hlavní budově AVU a v Moderní galerii AVU v Praze absolventské práce 57 malířů, sochařů, kreslířů, grafiků, novomediálních a intermediálních umělců, architektů a restaurátorů.

  České literární centrum (ČLC), zřízené Moravskou zemskou knihovnou v lednu 2017, jehož cílem je propagace české literatury a knižní kultury v zahraničí, povede po odstupujícím Ondřeji Buddeusovi Martin Krafl.

  Třetí ročník festivalu Moravské divadelní léto v Olomouci nabídne od 22. srpna šest představení po širým nebem; vedle souborů činohry a opery a operety se představí balet.

  Ze světového festivalu animace ve francouzském městě Annecy si odvezly ceny studentské filmy z pražské FAMU nazvané Dcera (režie Daria Kashcheeva) a Pouštět draka (Martin Smatana) – oba beze slov, pomocí originálních výtvarných technik, zachycují jemné emoce a křehké vztahy.

  Od 13. června do 8. září mohou zájemci přijít do Letohrádku Hvězda na multižánrovou expozici pod názvem Z rodinného alba: Příběhy česko-slovenského kulturního sbližování – prostřednictvím téměř osmi set originálních exponátů ze sbírek Památníku národního písemnoství a dalších českých muzeí a archivů výstava mapuje dialog české a slovenské kultury od počátku devatenáctého století do roku 1939.jas

  • Autor:
  • Publikováno: 24. června 2019

  Komentáře k článku: Jednou větou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,