Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jednou větou

  Někdejší populární pořad ČT Kabaret U dobré pohody získal divadelní podobu, nastudování Divadelním studiem Martiny Výhodové ve Znojmě (podle scénáře Gustava Oplustila) mělo tak dobrý ohlas, že se s ním rozhodli vydat i do Prahy – v polovině května se odehrála pražská premiéra v Divadle U Hasičů za účasti dvaadevadesátiletého autora Gustava Oplustila a Lenky Neterdové, která se podílela na scénické verzi pořadu.

  FEST-END, to je název nultého ročníku festivalu, který na konci sezony proběhne ve Švandově divadle, 12.–14. června se v angličtině představí zdejší tituly Protest/Debt a Pankrác ’45 a dvojjazyčně Americký sen/Česká noční můra; téma nultého ročníku festivalu vyplývá ze společných témat historie a současnosti Čech a anglicky mluvících zemí, zaostří pozornost na holocaust a útěk za hranice, druhým tématem je propojení historie s dnešním pohledem mladé generace na kulturní rozdílnosti.

  Rámcovou smlouvu o spolupráci podepsali ředitelé Institutu umění – Divadelního ústavu a Národního divadla moravskoslezského – díky ní bude docházet k výměně informací a materiálů týkajících se historie divadelní kultury v Ostravě.

  Unikátní akci uspořádal o tomto víkendu spolek Handa Gote pod názvem Ferenc Futurista jde pěšky do hospody na Johana Doktora Fausta; akce měla formu celodenního výletu z Černošic do Hostími, kde jej v hospodě U Krobiána účastníci zakončili loutkovým představením Fausta.

  V Galérii Slovenského inštitútu na pražském náměstí Republiky byla 5. června zahájena scénografická výstava Bratislavská scénografická škola, která zde bude k vidění až do 26. června.

  V rámci oslav 100. výročí existence Jihočeského divadla a 70. výročí Malého divadla představili v Českých Budějovicích maringotku, se kterou jezdil loutkář Matěj Kopecký, v níž je ke slyšení program se 3D zvukem; k oběma výročím byla rovněž otevřena výstava a na podzim vyjde kniha.

  Na 58. celostátní přehlídce experimentujícího divadla Šrámkův Písek byl na konci května Cenou Ministerstva kultury v oborech zájmových uměleckých aktivit za oblast divadla oceněn Vladimír Hulec – obdržel ji za celoživotní přínos v oblasti experimentujícího divadla.

  Ve dnech 28. května – 2. června se konal 2. ročník dokumentárního festivalu ELBE DOCK v Ústí nad Labem, který dal letos šanci debutujícím filmařům ze střední Evropy; tematicky se zaměřil na bizarnost přístupu k migrační otázce, nesmyslnost válečného konfliktu nebo paradox divoké jízdy za svobodou uprostřed komunismu.

  Folklorní festival Pardubice – Hradec Králové se uskutečnil už po osmadvacáté, v rámci zahájení na Pernštýnském náměstí v Pardubicích v programu Pernštýnské noci vystoupily soubory z Čech, Moravy a Finska, mimo jiné Pramínek Jihlava, Rosénka Praha, Kohoutek Chrudim, Marcipánek, Holoubek a Radost Pardubice.

  Herec Harrison Ford oznámil, že by se zanedlouho měl začít natáčet pátý film dobrodružství Indiany Jonese, premiéra se plánuje na rok 2021.

  Ve 34 městech Čech i Slovenska by měl (1. června – 10. července) zakotvit Putovní Kinematograf 100, který nabídne unikátní projekce slavných domácích děl z 35mm filmového pásu i setkání s významnými osobnostmi.

  Platforma Cross Attic spouští nový mezinárodní newsletter umožňující sdílet představení, workshopy a další produkce zahraničních umělců, kteří se pohybují v České republice; snahou je podpořit kulturní aktivity přijíždějících umělců a propojit je s českými diváky i odborníky.jas

  • Autor:
  • Publikováno: 10. června 2019

  Komentáře k článku: Jednou větou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,