Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jednou větou

  Jednodenní festival středověké hudby a divadla připomenul v polovině května ve třech pražských kostelích 703. výročí narození Karla IV.; projekt vzešel ze spolupráce dirigenta Igora Angelova a herce Jana Potměšila, vedle nich účinkovali Viktor Preiss, Tomáš Karger, Jitka Nerudová, soubor Bakchus, varhaník Přemysl Kšica a historik Petr Stančík.

  Školská komise pro rovnost pohlaví ve španělské Barceloně rozhodla o vyřazení 30 % klasických pohádek (včetně Červené karkulky či Šípkové Růženky) ze školních knihoven ze sexistických důvodů, které přispívají k šíření stereotypů o mužské a ženské roli; jako kritérium při hodnocení sloužilo mimo jiné to, kolik postav v příběhu je mužských a kolik ženských, jaké role v pohádce zastávají a kolik je v ději násilí.

  Metrovou sochu Jeffa Koonse nazvanou Zajíc prodali v New Yorku za 91‚1 milionu dolarů (přes dvě miliardy korun), což je nejvyšší suma, za jakou bylo vydraženo dílo dosud žijícího umělce.

  Plzeňský Komedy Fest ocenil cenou za přínos českému humoru Danielu Kolářovou, Zdeňka Svěráka, Petra Kolečka a také Spejbla s Hurvínkem.

  Divadelní a filmový režisér Tomáš Svoboda, který právě točil komedii Štěstí je krásná věc, musel kvůli zraněním po autonehodě předat režii Jiřímu Novákovi; film by měl jít do kin na jaře 2020.

  Alain Delon získal na mezinárodním filmovém festivalu čestnou Zlatou palmu, cenu za celoživotní dílo, jeho ocenění ovšem předcházely silné protesty americké organizace Women and Hollywood, že třiaosmdesátiletý herec je „rasista, homofob a nepřítel žen“ a jako takový si cenu nezaslouží; petici podepsalo na 16 tisíc lidí.

  Docela velké divadlo Litvínov oslaví 11. června 200. reprízu komedie Když kočky nejsou doma, která bude zároveň 8 000. představením divadla od jeho vzniku v roce 1996; na představení jsou zváni všichni herci, herečky, hudební skladatelé, muzikanti, scénografové, výtvarníci, režiséři a další spolupracovníci i příznivci divadla za symbolickou cenu 1 Kč.

  Divadlo Archa 7. června oslaví 25. výročí své existence. Během oslav se Archa promění ve futuristickou loď s multimediálními instalacemi, jež připravují Petr Nikl, Jan Burian ml. a Jára Hrdlička; za pětadvacet let existence se v Arše konalo 4 629 představení a navštívil ji bezmála milion diváků.

  jas

  • Autor:
  • Publikováno: 27. května 2019

  Komentáře k článku: Jednou větou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,