Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Jednou větou

  Český PEN klub našel nové sídlo ve Werichově vile na pražské Kampě; jejich aktivity podpoří Nadace Sekyra Group a Nadace Jana a Medy Mládkových; klub chce kromě svých literárních aktivit (scénická čtení) oživit projekt stavby nové Národní knihovny.

  Univerzitní divadlo v rumunském Târgu-Mureș uvedlo hru Davida Košťáka Lajka vzhůru letí v režii Alexandru Macrinici.

  Ve dnech 15.–18. května se uskuteční mezinárodní festival zaměřující se na performance art a příbuzné umělecké formy pod názvem Performance Crossings 2019, který třetím rokem prezentuje umělce z celého světa a otevírá dialog mezi umělci a diváky, mezi myšlenkami a jejich zpracováním.

  Novým českým přírůstkem v kolekci evropských filmů vzdělávacího projektu CinEd se stal loutkový film Jiřího Trnky a Miloše Makovce Císařův slavík, od jehož premiéry uběhlo sedmdesát let.

  Divadlo Bez zábradlí připravuje českou premiéru nejnovější hry Dennise Kellyho Po konci světa, v níž se v režii Tomáše Mašína představí Karel Heřmánek ml. a Sarah Haváčová.

  Po koprodukční historické minisérii Marie Terezie začne Česká televize natáčet pokračování příběhu v režii Roberta Dornhelma, v němž Marii Terezii zastihneme v době válek o rakouské dědictví; původní herečku vystřídá Stefanie Reinspergerová.

  Osobností české fotografie za rok 2018 se podle Asociace profesionálních fotografů ČR stal Josef Koudelka, za dlouhodobý přínos fotografii byl oceněn také Bohdan Holomíček a nově zavedený titul a ocenění Osobnost mladé české fotografie 2018 určený fotografům do 30 let získala Lucia Sekerková Bláhová.

  Francouzský herec Alain Delon dostane čestnou cenu za celoživotní dílo na festivalu v Cannes, který proběhne ve dnech 14.–25. května.

  Nové divadlo poq, které vzniklo v Brně, spojují čtyři ženy – Eva Ventrubová, Pavla Kamanová, Eva Pokorná a Hana Chlupáčková, které si daly do vínku uvádění nejnovějších současných dramat české i zahraniční provenience; prvním počinem spolku bylo scénické čtení textu současné mladé britské dramatičky Sarah Page PUNTS – Nikdy nevíš, kterou k tomuto účelu přeložila herečka Zuzana Ščerbová.

  Výstava Umění loutky aneb od Kašpárků až po Spejbla s Hurvínkem je k vidění ve dnech 20. 4. 2019 – 25. 8. 2019 v pražském Chvalském zámku.

  Město Hořice na Jičínsku hodlá v části místního barokního zámku vybudovat scénu pro loutkové divadlo Zvonek a kavárnu, současně půjde o první krok v rekonstrukci zámku, který město v roce 2017 koupilo za 9‚8 milionu korun od státního podniku Lesy České republiky; odhad nákladů na loutkovou scénu a kavárnu činí přibližně 13 milionů korun.

  Režisérka Natálie Císařovská půl roku po premiéře hraného dokumentu o Mileně Jesenské v produkci ČT zpracovává život dalšího světoznámého Čecha; film pod názvem Francek bude pojednávat o mládí malíře Františka Kupky.

  V Malostranské besedě začal režisér Pavel Khek zkoušet novou inscenaci pro Letní shakespearovské slavnosti, a to Shakespearovu Zimní pohádku. Premiéra bude 25. června a po celé léto budou hrát Martin Hofmann, Michal Isteník, Veronika Arichteva, Saša Rašilov, Alena Mihulová, Petra Špalková či Matouš Ruml. Slovenskou část přehlídky odstartuje 5. července v Bratislavě Romeo a Julie v režii Doda Gombára. V titulních rolích se představí Mária Schummerová a David Hartl.

  Divadlo Radka Brzobohatého odstartovalo pod vedením Lukáše Buriana přípravu nové hry Přelet nad kukaččím hnízdem, která bude mít premiéru 19. 6. 2019.JAS

  • Autor:
  • Publikováno: 13. května 2019

  Komentáře k článku: Jednou větou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,