Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jednou větou

  1 Čestný doktorát na Janáčkově akademii múzických umění byl udělen herečce Vlastě Chramostové.

  1 Případ pro sociálku vol. 4, festival sociálního umění, se odehrál na počátku prosince ve Venuši ve Švehlovce; součástí byla mimo jiné pražská premiéra nejlepší slovenské inscenace roku (cena DOSKY 2018) – Americký cisár Divadla Pôtoň & Štúdio 12.

  1 Národní divadlo bylo se stejným počtem bodů jako Státní hrady a zámky oceněno na první pozici za zákaznickou zkušenost v kategorii veřejný sektor; vyplývá to ze studie KPMG „V rytmu zákazníka“, která hodnotí deset odvětví české ekonomiky.

  1 Jatka78 od ledna 2019 startují se světově proslulým konceptem večerů s názvem White Rabbit Red Rabbit, který se v Praze už předtím představil v Akropoli; text íránského autora vznikl v roce 2011, hra je určena jednomu interpretovi, který se dozví její scénář v zapečetěné obálce až na jevišti – na Jatkách78 se představí například J. Bartoška, A. Geislerová, J. Macháček, M. Issová nebo P. Čtvrtníček.

  1 Ateliér výchovné dramatiky pro neslyšící v režii Adély Kratochvílové uvede projekt, v němž se spojují motivy ze života a díla Leoše Janáčka a indického básníka Rabíndranátha Thákura.

  1 V divadle Alfred ve dvoře proběhl pátý ročník Čtení z Havla, kterého se mohl jako interpret zúčastnit kdokoli, kdo se v divadle zastavil.

  1 Známé koledy v originálních úpravách i nové sváteční melodie zaznějí v kostele U Salvátora v Praze 1 v úpravě Varhana Orchestroviče Bauera v pátek 21. prosince; umělec podle vlastních slov mimo jiné vzdá hold Miloši Formanovi.

  1 Už pátý ročník přehlídky současných severských filmů SCANDI přinese do českých kin výběr novinek i starších titulů z islandské, dánské, švédské a norské produkce. Od 10. do 13. ledna nabídne v patnácti městech po celé republice dvě desítky filmů včetně distribučních premiér.

  1 Operní basista Luděk Vele se v neděli 16. prosince rozloučil rolí Kecala v Prodané nevěstě s jevištěm Národního divadla, v jehož řadách působil jako sólista od roku 1983; hlediště historické budovy zaplněné až po galerii odměnilo Veleho poslední představení bouřlivým aplausem a ovacemi vestoje.

  1 Do televize i do kina míří televizní seriál Zkáza Dejvického divadla, v němž se představí celý ansámbl této kultovní scény. Jako seriálový maraton se představí ve vybraných kinech dne 27. února 2019.jas

  • Autor:
  • Publikováno: 26. prosince 2018

  Komentáře k článku: Jednou větou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,