Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Jednou větou

  V brněnském Divadle Husa na provázku proběhla 17. října akce pod názvem Více srdce pro VH, v níž účastníci mohli přispět svými zrcátky k obohacení tzv. Srdce pro Václava Havla, skulptury vyrobené z vosku svíček zapalovaných na památku Václava Havla, trvale umístěné na zámku v Litomyšli; nyní výtvarníci Roman Švejda a Lukáš Gavlovský vymysleli, že do zdí, které je obklopují, vlepí kapesní zrcátka, která je tak jako velký krystal budou zrcadlit.

  V pražském klubu NOD Roxy uvedli 2. ročník akce Zóna demokracie, která vznikla v roce 2017 jako reakce na aktuální společenské dění a jejímž cílem se stala obnova a budování zdravé občanské společnosti a posílení vztahů mezi uměním a demokracií; součástí akce zaměřené především na mladé publikum bylo politické a dokumentární divadlo, hudební vystoupení a rukodělné workshopy.

  Jubilejním 10. ročníkem Mezinárodní soutěže Zdeňka Fibicha v interpretaci melodramů oslavili organizátoři společně s příznivci tohoto žánru 20 let této soutěže; k jubileu byla vydána i publikace, která mapuje celou historii žánru v průběhu doby – kniha byla slavnostně pokřtěna na Koncertu vítězů 28. 10. v Sále Martinů v Praze.

  Státní ceny z rukou ministra kultury převzali překladatelka Helena Stachová, Jan Schmid za přínos v oblasti divadla, skladatel Luboš Sluka za přínos v oblasti hudby, Jana a Jiří Ševčíkovi v oblasti výtvarného umění, Růžena Žertová v oblasti architektury a Hynek Bočan v oblasti kinematografie; státní cenu za literaturu odmítl převzít Jiří Hájíček a z důvodu odmítnutí rodiny nebyla udělena Cena ministerstva kultury za přínos kinematografii a audiovizi režiséru Evaldu Schormovi in memoriam.

  Společenské a diskusní setkání Konec punku v Čechách: Operace Alta-Mira, uspořádané IDU a festivalem Hybaj ho!, se uskutečnilo v den 100. výročí vzniku Československa a zaměřilo se na začátky a konstituování profesionální české nezávislé divadelní scény v devadesátých letech minulého století.

  Státní svátek 28. října je již tradičním termínem mimořádného Koncertu pro republiku, pořádaného Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK v Obecním domě v Praze; tentokrát byl spojen také s vydáním remasterované nahrávky Smetanovy Mé vlasti, kterou Pražští symfonikové nahráli s Tomášem Netopilem, dirigentem letošního slavnostního Koncertu pro republiku; symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK při této příležitosti spustil nové webové stránky, na kterých bude nahrávka volně k dispozici.

  Poprvé ve své historii se soubor baletu ostravského Národního divadla moravskoslezského představil na prestižní německé scéně, v Theatre Bonn; přivezl sem inscenaci Dva světy / Jeden svět, která sestává z ženského duetu B/olero Ohada Naharina, Falling Angels Jiřího Kyliána v provedení osmi žen a SUB Itzika Galiliho pro sedm mužů.

  Dvaadvacátý ročník ankety Českého rozhlasu a Týdeníku Rozhlas Neviditelný herec zná vítěze: v ženské kategorii se nejlépe umístily Taťjana Medvecká, Blanka Bohdanová a Barbora Hrzánová, v mužské kategorii Josef Somr, Norbert Lichý a Oldřich Kaiser; cenu čtenářů Týdeníku Rozhlas za nejlepší rozhlasovou hru získala za sezonu 2017/2018 Návštěva staré dámy.

  Největšími knihomoly jsou podle studie vědců z univerzit v Austrálii a USA Estonci; špatně nedopadli ani Češi, kteří mají čestné čtvrté místo za Nory a Švédy; experti zároveň zjistili, že počet knih v domácnosti v dospívání má vliv na úroveň vzdělanosti v pozdějším věku.

  Hru Václava Havla Zítra to spustíme, věnovanou Aloisi Rašínovi a dramatickým událostem noci z 27. na 28. října 1918, jež předcházely vyhlášení samostatnosti republiky, na výzvu Knihovny Václava Havla zpracovali studenti desítek škol po celé republice; projekt vyvrcholí závěrečným divadelním happeningem v pražském Divadle v Dlouhé, kde se setkají tvůrci nejlepších školních inscenací.

  • Autor:
  • Publikováno: 29. října 2018

  Komentáře k článku: Jednou větou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,