Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jednou větou

  V sobotu 22. září zahájilo provoz pražské Divadlo Na Maninách. Na holešovické scéně bude mít silnou úlohu ženský element, budou tu hostovat například Vanda Hybnerová, Nela Boudová, Michal Dlouhý či Miroslav Etzler; scéna nabídne i šansony Lenky Nové a talk-show Ivana Klímy.

  V brněnských lázních Rašínova měl premiéru neobvyklý projekt společnosti Hausopera pod názvem Poslední pólo s libretem Josefa Škarky, hudbou Marka Ivanoviće a v režii Petra Haška, který zkombinoval tanec akvabel s operním zpěvem. V reprízách bude k vidění ve dnech 12. a 14. října.

  Pojďte, pane, budeme si hrát! – oblíbený animovaný TV seriál – získal svou svéráznou jevištní verzi a v premiéře byl uveden v brněnském divadle Radost.

  Festivaly navazující na Malou inventuru uvedou ve dnech 27. září – 17. října v Jičíně, Jihlavě, Českých Budějovicích a Opavě nejzajímavější projekty nového divadla za poslední rok, a to české i zahraniční. Přesný přehled festivalů a představení najdete na www.malainventura.cz.

  Festival Nad Prahou půlměsíc, jehož název je inspirován sbírkou milostných veršů a vyznání Praze a České republice syrského básníka žijícího v Čechách, Charifa Bahbouha, vstupuje do jubilejního 10. ročníku. Ve dnech 11.–20. října představí na různých místech Prahy rozmanitý program složený z divadelních představení, čtení, filmových projekcí, výstav, přednášek a diskusí. Následně se festival představí také v Brně a Plzni.

  Bubnování pro Bubny připomínající první den, kdy začaly organizované deportace židovského obyvatelstva z Prahy v roce 1941, se uskuteční na pražském nádraží Bubny v úterý 16. října od 17 hodin; lidé se na bývalé nástupní stanici transportů budou moci po 77 letech od prvního pražského transportu zároveň rozloučit se stávající podobou tohoto historicky důležitého místa, kde v následujících letech vyroste Památník ticha.

  Pražské Divadlo D21 začíná svou patnáctou sezonu pod názvem Kam směřujeme? s novým dramaturgem Luďkem Horkým. Mimo jiné uvedou adaptaci Války s mloky a Jarryho Krále Ubu v režii uměleckého šéfa Jakuba Šmída.

  V paláci Kolowrat proběhne ve dnech 15.–19. října Bergmanovský divadelní týden, věnovaný 100. výročí narození režiséra Ingmara Bergmana. Nabídne dvě nové divadelní inscenace – Léto s Monikou a Ze života loutek, nonstop čtení Bergmanových her, povídek a memoárů a řadu besed a seminářů.

  Básnickou skladbu Karla Šiktance Tanec smrti aneb Ještě Pámbu neumřel zhudebnil pro pěvecký smíšený sbor Mikrochor mladý skladatel Michal Vejskal. V premiéře poprvé zazní ve čtvrtek 25. října od 20 hodin ve Farním sboru Českobratrské církve evangelické na pražských Vinohradech a pod vedením sbormistra Lukáše Prchala budou kromě sboru účinkovat houslistka Lucie Priester a herci Marie Štípková a Justin Svoboda.

  Skupina mladých herců, absolventů VOŠH pod vedením Diany Šoltýsové a Martina Vokouna, vytvořila soubor La Pardon. Připravují premiéru hry Charlotte Keatleyové Máma říkala, že bych neměla, kterou uvedou v premiéře 13. listopadu v pražském divadle Troníček.

  V Západočeské galerii v Plzni budou v rámci vzpomínky na 100. výročí narození zdejšího rodáka Miroslava Horníčka od poloviny listopadu do konce roku 2018 vystaveny jeho koláže; jsou zapůjčeny ze sbírek majitelů – sběratelů odkazu Miroslava Horníčka.

  Národ opět sobě, volejte 150! je název videomappingu na historickou budovu Národního divadla v Praze ke 100. výročí republiky 28. října. Autorem kreativního návrhu je Petr Forman – a diváci budou moci tuto podívanou sledovat v rozmezí od 18 do 24 hodin.

  • Autor:
  • Publikováno: 15. října 2018

  Komentáře k článku: Jednou větou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,