Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jednou větou

  Národní divadlo získalo nové sídlo pro činohru, která původně sídlila v Kolowratském paláci; získala je za 70 mil. Kč ve zrekonstruovaném Anenském areálu na Starém Městě, kde už působí balet ND.

  V rámci festivalu Dvořákova Praha byl realizován koncert oratoria Antonína Dvořáka Svatá Ludmila, věnovaný stému výročí založení republiky, a prostřednictvím přenosu na internetu jej mohli sledovat diváci z celého světa; v New Yorku se při této příležitosti sešli krajané.

  V cyklu NT Live bude 27. září uveden Král Lear s Ianem McKellenem v titulní roli, jejž budou čeští diváci moci sledovat v pěti českých kinech – Aero a Bio Oko v Praze, Scala v Brně, Central v Hradci Králové a Vesmír v Náchodě.

  Cyklus malých alternativních představení v hradeckém Studiu Beseda pod názvem Beseda X pokračuje i v této sezoně, začne multimediálním projektem Máj v interpretaci studentů DAMU pod vedením režisérky Anny Klimešové.

  V nakladatelství Akropolis konečně vychází český překlad Radky Denemarkové románu Moc a vzdor Iliji Trojanowa, jehož scénickou verzi jsme mohli loni vidět na Festivalu německého jazyka v Praze v režii Dušana D. Pařízka, který knihu opatřil doslovem. V sobotu 29. 9. bude kniha veřejně uvedena v Táboře na Tabooku, a to za osobní účasti jak Trojanowa, tak Pařízka; v pondělí 1. 10. pak v Praze v Goethe Institutu i za účasti Pařízka a Radky Denemarkové, tentokrát bez autora.

  Režisérka a performerka Miřenka Čechová pokřtí 9. října ve 20 hod. v Paláci Akropolis svou knihu Miss AmeriKa a následně uvede stejnojmenné multimediální rapové představení; lehce kontroverzní kniha autorského tria Miřenka Čechová, fotograf Vojtěch Brtnický a kreslíř Chin Yew je kaleidoskopem mikro příběhů, humorných událostí prožitého i odpozorovaného života v americkém New Yorku.

  Proslavené čítárně Unijazz, kde od devadesátých let pravidelně probíhala autorská čtení, byla novým majitelem objektu ukončena činnost.

  Choreograf a tanečník Michal Záhora z uměleckého uskupení Pulsar uvede dva autorské projekty, kterými vzdává hold jubilejnímu výročí České republiky. V sobotu 29. září v 15:00 hodin zve diváky na taneční pouť krajinou pod názvem Slavnost v galerie v Klenové a v neděli 28. října ve 20:00 hodin slavnostně oživí prkna divadla PONEC tanečním kaleidoskopem Výročí, kterým oslaví a zreflektuje nejen výročí našeho státu, ale i českého současného tance.

  V brněnském Kreativním centru Industra vzniká nová pohybová performance s názvem ACCELERATION, v níž se tvůrčí skupina okolo Terezy a Lukáše Lepoldových rozhodla zaměřit na téma akcelerace, zrychlení, kterému čelí poslední generace. Premiéra se odehraje v industriálním. prostoru brněnských mrazíren 5. a 6. října.

  Divadlo DISK se poprvé 19.října promění v jednu velkou RODINNOU OSLAVU. Na premiéře diváci zasednou spolu s celým inscenačním týmem a rodinou režisérky Sofie Sticzayové k jednomu stolu. Společně budou oslavovat rodinu jako základ inscenace.

  jas

  • Autor:
  • Publikováno: 1. října 2018

  Komentáře k článku: Jednou větou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,