Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jednou větou

  Na 2 000 návštěvníků zhlédlo nezvyklé ztvárnění opery Giuseppa Verdiho Nabucco pod širým nebem, které se na konci srpna uskutečnilo na pražském Vypichu. Legendární operu v klasickém nastudování se 120 účinkujícími a dirigentem Milošem Formáčkem viděli diváci v italském jazyce s českými titulky.

  První premiérou sezony v prostorách Jatka78 se stal projekt producenta a filmového režiséra Viktora Tauše Amerikánka, který hodlá příběh postupně zpracovat pro divadlo, film i knižní podobu; v divadelní podobě se představily Tereza Voříšková a Eliška Křenková.

  Operu Prodaná nevěsta s pěvci Národního divadla Luďkem Vele, Alešem Brisceinem a Danou Burešovou v hlavních rolích v lesním divadle v Divoké Šárce sledovalo 2. září na pět tisíc diváků; hlavním důvodem volby titulu byla připomínka toho, že tato opera byla uvedena v ND před sto lety na oslavu prvního dne svobody 29. října 1918.

  Pod heslem Don’t Worry Be Mime se v Poličce uskuteční už sedmý ročník festivalu pantomimy, který ve dnech 18.–22. 9. 2018 představí pantomimu 21. století a příbuzné divadelní styly; kromě vystoupení českých a zahraničních souborů budou pro zájemce k dispozici i workshopy a diskuse.

  Soubor Švandova divadla pokračuje ve svých pohostinských představeních v USA; na konci září bude hostovat ve Washingtonu, v Davis Performing Art Center šestkrát, a to tituly The Good and The True, Pankrac 45 a Protest/Debt. Poté se přesune do New Yorku, kde se představí tři hry: soubor zahraje Protest/Debt, hra Natálie Kocábové Pohřeb až zítra zazní jako scénické čtení v podání Untitled Company pod názvem The Night Before The Funeral, Pankrac 45 nastuduje New School For Drama.

  Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha zaměřený na hudební a taneční produkce přenesené na obrazovku či plátno, který se uskuteční ve dnech 19.–22. září, nabízí už tradičně živý off-program na piazettě Nové scény ND (náměstí Václava Havla) v Praze, kterého se diváci mohou aktivně zúčastnit jako tanečníci.

  Třiadvacátý ročník mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu se připravuje na 5.–13. října na několika místech v Praze, tvůrci letos mimo jiné oživí opuštěnou budovu v centru, Desfourský palác na Florenci.

  Operu Národního divadla povede od sezony 2019/2020 renomovaný hudební manažer Per Boye Hansen, který dlouhodobě úspěšně působil v Norsku a Německu.

  Letní shakespearovské slavnosti navštívilo 90 097 diváků: z toho 51 234 v Praze, 13 126 v Brně, 16 000 v Ostravě a 9 737 v Bratislavě; představilo se celkem 11 her a z celkového počtu 144 představení bylo odehráno 142 (z důvodu nepříznivého počasí byly zrušeny jen dva večery, a to Komédia omylov v Bratislavě a Dobrý konec všechno spraví v Praze).

  Tamura a Hlubiny jsou s výjimkou chystané prosincové novinky Spielraum kollektivu posledními premiérami uvedenými v divadle Alfred ve dvoře pod uměleckým vedením Ewana McLarena; od ledna 2019 přebírá umělecké a organizační vedení divadla kolektiv tvořený rezidentními soubory Handa Gote a Wariot Ideal vedený Tomášem Procházkou (umělecky) a Mariou Cavinou (organizačně).

  Nově vzniklý divadelní spolek Mareate, z. s., zahájí svou činnost 22. září autorským představením Olgo, Olino, Olásku!!! na motivy Českého románu spisovatelky a herečky Olgy Scheinpflugové, od jejíž smrti uběhlo právě tento významný rok 50 let; představením soubor otevře nově vzniklý divadelní prostor Vzorkovna na pražské Národní třídě.

  Dvanáctý festival Buchty a loutky dětem: Pohádková Kinského zahrada nabídne dětem a rodičům v sobotu 22. září 2018 od 11 do 19 hod. v blízkosti Letohrádku Kinských na Smíchově osm dětských divadelních představení Buchet a loutek a jejich hostů z Čech i zahraničí, malý podvečerní Koncert pro děti a jejich rodiče s kapelou Bombarďák, různé dílny pro děti, zaměřené především na loutkové divadlo, a to vše zdarma.

  V Brně proběhne ve třech dnech 21.–23. září třetí ročník festivalu Polárkový dort, pořádaný divadlem Polárka; bude zaměřen na téma hrdinství a bude na něm uvedeno osm představení pro různě staré děti.

  • Autor:
  • Publikováno: 16. září 2018

  Komentáře k článku: Jednou větou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,