Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Jednou větou

  Výtvarník a loutkář Miroslav Trejtnar připravil v měsíci únoru ve výlohách pražské Galerie DO/OKA v Husově ulici výstavu Sochy v pohybu.

  V pátek 16. února se v historické budově Východočeského divadla v Pardubicích uskutečnil Divadelní bál, v jehož průběhu byly vyhlášeny výsledky divácké ankety o nejoblíbenější herce Východočeského divadla Pardubice roku 2017 – anketu ovládli manželé Petra Janečková a Ladislav Špiner.

  Umělecký šéf Horáckého divadla v Jihlavě Pavel Šimák oznámil, že v květnu ve své funkci z rodinných důvodů skončí, nahradí jej režisér Michal Skočovský ze Slováckého divadla Uherské Hradiště.

  Ve středu 21. února byly v pražské La Fabrice v rámci slavnostního zahájení 16. ročníku festivalu nového divadla Malá inventura již počtvrté vyhlášeny a předány ceny Česká divadelní DNA: ocenění za výjimečný počin na poli nového divadla získali Rosťa Novák st. a ml. za performanci Black Black Woods, Open Air program Mezinárodního festivalu regionů v Hradci Králové a divadelní prostor Venuše ve Švehlovce, Cenu za mimořádný dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla obdrželo uskupení Handa Gote Research & Development a Cenu za mimořádnou podporu a prezentaci českého nového divadla si odnesl Lukáš Přibyl z Českého centra v Tel Avivu.

  Na Nové scéně Národního divadla v Praze byly 25. února odpoledne vyhlášeny nejlepší taneční výkony a choreografie za loňský rok u nás podle portálu Opera Plus; všechna ocenění si odnesli tanečníci Baletu Národního divadla – Nikola Márová, Michal Štípa, Ondřej Vinklát, Štěpán Pechar a Marek Svobodník.

  V pražském Divadle na Vinohradech byly 25. února v rámci zahájení XII. ročníku festivalu Mene Tekel počtvrté udělovány ocenění významným českým osobnostem, které se ve svém občanském životě ani v umělecké tvorbě „nikdy nezpronevěřily nejvyšším mravním zásadám“ – titul Rytíř české kultury převzali z rukou ministra kultury spisovatel Jáchym Topol a pomocný biskup pražský Václav Malý, in memoriam byli oceněni malíř Otakar Číla a básník a grafik Bohuslav Reynek, titul Dáma české kultury byl udělen historičce, spisovatelce a výtvarnici Zoře Dvořákové a dramatičce a kurátorce scénografických výstav Heleně Albertové (rozhovor s ní čtěte na str. 2) a im memoriam byly oceněny herečky Anna Letenská a Jiřina Štěpničková.

  Ve středu 28. února oznámil ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser chystané změny ve vedení činohry: stávající šéf činohry NdB Martin Františák (nar. 1974) po vzájemné dohodě odchází ze své funkce k 31. prosinci tohoto roku a od 1. ledna 2019 se vedení souboru činohry ujme Milan Šotek (nar. 1985), který nyní působí jako dramaturg Národního divadla v Praze.

  V pátek 2. března byl v brněnském Divadle na Orlí do své funkce slavnostně inaugurován nový rektor JAMU, profesor Mgr. Petr Oslzlý.hul

  Podrobnější informace a další aktuality z divadelního dění u nás i ve světě najdete na i-DN.

  • Autor:
  • Publikováno: 4. března 2018

  Komentáře k článku: Jednou větou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,