Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Jednou větou

  Vítězi letošního ročníku ankety Neviditelný herec aneb Nejpopulárnější herecký výkon na vlnách Českého rozhlasu se stali Viktor Preiss a Taťjana Medvecká.

  Divadlo Komedie se definitivně zařadí pod Městská divadla pražská; 26. listopadu to oznámil pražský radní pro kulturu Jan Wolf.

  V pátek 27. října se v Lucerně konal poslední pražský koncert Marty Kubišové; vydavatelství Supraphon během něj předalo zpěvačce multiplatinovou desku za prodej alba Songy a balady, jehož se prodalo celkem 420 000 kusů; úplně poslední koncert Marty Kubišové v její umělecké kariéře se konal o pět dnů později – 1. listopadu – v den jejích 75. narozenin v jejích rodných Českých Budějovicích.

  Poslední tři dny v říjnu 29.–31. 10. oslavila v kulturním prostoru Venuše ve Švehlovce na pražském Žižkově divadelní skupina Lachende Bestien šest let svého „bytí“.

  Prezidium Herecké asociace na své schůzi 30. října jednomyslně rozhodlo, že do konání řádné valné hromady v roce 2018 povede HA režisér, scenárista, herec, moderátor a fotograf Ondřej Kepka.

  V pátek 3. listopadu se v prostorách Dolu Hlubina v Dolní oblasti Vítkovic konal 3. ročník Festivalu autorského divadla a současného umění Norma; festivalová dramaturgie se letos zaměřila na přesahy k hudbě, především k dílu skladatele Franze Schuberta.

  Ve dnech 4.–8. listopadu se konal 8. ročník divadelní přehlídky Ostrava v Praze, kterého se účastnila divadla KS Aréna, DSPB a NDM Ostrava.

  Ve dnech 3. a 4. listopadu se konala mezinárodní doktorandská konference DiFa JAMU v Brně s názvem Politics and Community Engagement in Doctoral Theatre Studies; jejím hlavním tématem byl potenciál divadla ve vyhrocující se politické situaci ve světě.

  Brněnská JAMU udělila 6. listopadu v Divadle na Orlí rakouskému herci a režisérovi Otto Schenkovi čestný doktorát.

  Ve čtvrtek 9. listopadu uspořádala Revolver Revue celodenní konferenci s názvem FXŠ MMXVII věnovanou osobnosti F. X. Šaldy (1867–1937); setkání se konalo v prostorách pražské Venuše ve Švehlovce a navázalo na předcházející konference věnované Ivanu M. Jirousovi a Janu Lopatkovi.

  Od 16. listopadu do konce prosince se v Galerii Českých center v Praze koná výstava věnovaná předčasně zesnulé scénické a kostýmní výtvarnici, designérce a konceptuální umělkyni Ivě Němcové (1980–2015); zároveň v nakladatelství Divadelního ústavu vychází výpravná publikace mapující její dílo.

  Ve dnech 22.–26. listopadu se v Praze koná 9. ročník festivalu kultur Blízkého východu Nad Prahou půlměsíc propojující rozmanité kultury Blízkého východu s českým, převážně divadelním prostředím v Praze; festival má i své mimopražské programové odbočky – první se uskutečnila 4. listopadu v Brně a další se odehrají 29. listopadu v Hradci Králové a 30. listopadu v Plzni.hul

  Podrobnější informace a další aktuality z divadelního dění u nás i ve světě najdete na i-DN

  • Autor:
  • Publikováno: 15. listopadu 2017

  Komentáře k článku: Jednou větou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,