Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Jednou větou

  Město Kladno bude za zpožděnou opravu Městského divadla vymáhat devět milionů korun; návrh právníků na snížení částky z 69 milionů korun schválili zastupitelé.

  V rámci slavnostního večera s názvem Den D převzala ve středu 10. května v Jazz Clubu Reduta studentka pražské DAMU Kateřina Jandáčková hlavní Cenu Evalda Schorma za svou hru Ve dne v noci.

  Ve dnech 10. a 11. května se do pražského Studia Hrdinů po roce vrátila inscenace Dušana D. Pařízka Kauza Schwejk, jež získala řadu ocenění včetně Ceny Divadelních novin v oboru činohra za sezonu 2015/2016.

  Jiří Hromada oznámil v sobotu 13. května na valné hromadě Herecké asociace v pražském Činoherním klubu svou rezignaci na funkci prezidenta asociace; své rozhodnutí zdůvodnil vážnými zdravotními problémy.

  Památník národního písemnictví získal Cenu Českého výboru ICOM za výjimečný výstavní projekt Havel–Prigov a česká experimentální tvorba, který se konal loni v pražském letohrádku Hvězda.

  Ve vedení Východočeského divadla bude pokračovat stávající ředitel Petr Dohnal, který stojí v čele pardubické scény od roku 1999; Rada města Pardubic ho jmenovala na dalších šest let.

  Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi v pátek 26. května slavnostně otevřelo nový prostor pro své návštěvníky: po rozsáhlé rekonstrukci vzniklo na terasách za Mydlářovským domem místo k odpočinku i setkávání s atmosférou italského Toskánska, odkud kdysi Matěj Mydlář čerpal inspiraci pro renesanční přestavbu svého domu.

  Novocirkusový festival Cirk-UFF, který se již posedmé bude konat v Trutnově, tentokrát od 31. května do 4. června, ohlásil letošní program, jemuž vévodí projekt Backbone australského souboru Gravity & Other Myths, inscenace Déluge francouzského souboru Compagnie Sans Gravité; v rámci Czech Showcase se vedle projektů Cirku La Putyka, který uvede novou produkci Batacchio, a Losers Cirque Company, chystá i několik premiér.

  Program multižánrového festivalu Praha Žije Hudbou se od 8. do 10. června bude konat na pěti hudebních pódiích, samostatné divadelní scéně a více než čtyřiceti busker-pointech, na nichž se představí na 200 umělců; mezi hlavními hvězdami jsou Tomáš Klus, Vladimír Merta a Xavier Baumaxa, výrazně je rozšířen i divadelní program, kterému dominují soubory Cirk La Putyka, Bratři v tricku, Petr Nikl a Long Vehicle Circus.

  Pod názvem Děti zpívají Praze a Mnichovu se 12. června ve Stavovském divadle uskuteční společný koncert Dětské opery Praha a Dětského sboru Bavorské státní opery v Mnichově; na programu bude Krásova „terezínská opera“ Brundibár a Pucciniho Messa di Gloria.

  Polské divadlo tzv. ariergardy vycházející z antropologických podnětů Jerzyho Grotowského – Węgajty – navštíví ve dnech 14.–18. června Prahu; vystoupí, promítne filmy a diskuse o své práci a uskuteční dílny ve Studiu Paměť a v centru Chaloupka v Prokopském údolí.

  Cena Marka Ravenhilla za nejlepší českou inscenaci nové hry bude v červnu udělena již posedmé, letos poprvé v rámci festivalu Divadlo evropských regionů v Hradci Králové – vítěz bude vyhlášen v neděli 25. června v prostorách hradeckého Studia Beseda; nominovány jsou čtyři inscenace: Atomová kočička DFXŠ Liberec, Dotkni se vesmíru a pokračuj ND Praha, Husina Divadla Feste a Olga (Horrory z Hrádečku) Divadla LETÍ.

  Olomoucké Divadlo na cucky chystá s letním přesunem z Wurmovky do centra několik zásadních změn – od sezony 2017/2018 se ho ujme nová umělecká vedoucí Silvia Vollmannová, divadlo představí nový vizuál a plánuje rozvinout budování kvalitního repertoáru, na němž se mají podílet výrazné osobnosti české i slovenské divadelní scény.

  Na konci léta začne režijní duo SKUTR zkoušet v německém Essenu operu Prodaná nevěsta; hudebního nastudování se ujme Tomáš Netopil, se kterým tandem spolupracoval již na Mozartově opeře Don Giovanni v pražském Stavovském divadle, scénu navrhne Martin Chocholoušek a kostýmy Simona Rybáková (jde o první společný projekt těchto tvůrců); premiéra je naplánována na 14. října.

  Podrobnější informace a další aktuality z divadelního dění u nás i ve světě najdete na i-DN.hul

  • Autor:
  • Publikováno: 2. června 2017

  Komentáře k článku: Jednou větou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,