Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jednou větou

  Tři mezinárodní nevládní divadelní organizace – ASSITEJ (Asociace divadel pro děti a mládež), UNIMA (Mezinárodní unie loutkářů) a ITI (Mezinárodní divadelní ústav) – se letos poprvé dohodly na společné oslavě svých „dnů“ a vyhlásily Světový týden divadla (20.–27. března), aby společnou propagací a vzájemnou podporou svých divadelních svátků zdůraznily důležitost, sílu a kouzelnou moc divadla pomáhat a kladně ovlivňovat svět dětí, mládeže i dospělých – Světový den divadla pro děti a mládež se slaví 20. března, Světový den loutkového divadla připadá na 21. března a Světový den divadla na 27. března.

  Asociace nezávislých divadel napsala ministru kultury Danielu Hermanovi otevřený dopis, ve kterém se jej ptá na důvody snížení finančních prostředků do grantového systému pro oblast divadlo na rok 2017.

  Režisérka a herečka Naivního divadla Liberec Michaela Homolová převzala 20. března po svém představení Čechy leží u moře na Přehlídce ke dni divadla pro děti a mládež v pražském divadle Minor Cenu Českého centra ASSITEJ, jež je každoročně udělována v rámci Světového dne divadla pro děti a mládež.

  Všechny příspěvky k našemu kulturnímu dědictví – s důrazem na literaturu a divadlo – neustále vedou děti k trénování fantazie a nalézání smyslu a významu života, zakončil přední mexický autor literatury pro děti Francisco Hinojosa své Poselství k letošnímu Světovému dni divadla pro děti a mládež.

  V úterý 21. března se v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi konala vernisáž výstavy loutkářky Věry Říčařové nazvané Hrát si (výstava potrvá do 9. července); současně byla pokřtěna i její kniha (O)hlasy žen v české kultuře – Věra Říčařová, jež je prvním svazkem nové ediční řady MLK věnované ženám, které zanechaly významnou stopu v české kultuře.

  V Labyrintu královéhradeckého Divadla Drak byla zpřístupněna multimediální instalace nazvaná Včelí dům, jež bude otevřena do 30. září; první jarní den pak divadlo na své střeše založilo skutečné včelstvo, které zapůjčilo – bude se o ně starat Karel Zubatý z Hvězdárny a planetária Hradec Králové; divadlo se nechalo k pořízení včel inspirovat fenoménem městského včelaření, kdy jsou včelstva umisťována na střechy budov v centrech velkých měst, jako jsou Paříž, Londýn či Praha, a na květen a červen připravuje medobraní, kdy budou mít návštěvníci divadla šanci ochutnat první med.

  Pojďme oslavit Světový den loutkářství spolu jako přátelé, kteří jsou oddáni umělecké formě, a podělme se o oslavy na internetu, který nás spojuje! zakončila své Poselství k letošnímu Světovému dni loutkového divadla americká teoretička a propagátorka loutkářství Nancy Lohman Staub.

  Od 1. dubna nastoupil na uvolněné místo ředitele NAMU Mgr. Jan Heller (nar. 1977), dosud zástupce šéfredaktorky iLiteratury.cz.

  Počínaje 1. červencem nastoupí do funkce uměleckého šéfa Klicperova divadla v Hradci Králové jeho současná dramaturgyně Jana Slouková; na mimořádné schůzi uměleckého souboru to v pondělí 27. března oznámila ředitelka divadla Eva Mikulková.

  Od února příštího roku převezme vedení činoherního souboru Jihočeského divadla v Českých Budějovicích Martina Schlegelová, která zároveň působí jako umělecká šéfka pražského Divadla LETÍ a v současné době i jako kmenová režisérka Českého rozhlasu a přednáší na Divadelní fakultě AMU v Praze.

  Přátelství mezi národy… nevím přesně, co to znamená, ale věřím v komunitu, v přátelství diváků a herců, ve spojení všech těch, které spojuje divadlo, těch, kteří pro ně píšou, překládají, těch, kteří je osvětlují, oblékají, vypravují, těch, kteří je hrají, kteří je dělají, a těch, kteří do něj chodí…, napsala ve svém Poselství k letošnímu Světovému dni divadla jeho autorka, francouzská herečka Isabelle Huppert. (Všechna Poselství najdete na i-DN.)

  • Autor:
  • Publikováno: 17. dubna 2017

  Komentáře k článku: Jednou větou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,