Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jednou větou

  Rekonstrukce libereckého Divadla F. X. Šaldy by se podle sdělení libereckých radních měla uskutečnit nejpozději do roku 2027, jak vyplývá ze strategie rozvoje divadla, kterou koncem roku schválilo vedení města; podle náměstka primátora pro kulturu Ivana Langra (Změna pro Liberec) se ale zatím neví, z čeho rekonstrukce se zaplatí.

  2. března se v podkrovních prostorách Malostranské besedy v Praze veřejnosti znovu otevřely brány interaktivní výstavy Magické Vikýře PLAY, výtvarně performativního projektu výtvarníka Petra Nikla, jímž navazuje na svou úspěšnou realizaci v tomto prostoru z roku 2013 a opět si klade za cíl rozvíjet imaginaci, fantazii a tvořivost diváků; zcela nové expozice a herní instalace navržené přímo na míru podkroví Malostranské besedy budou zpřístupněny do 30. června.

  Ve dnech 17.–19. března se v Divadle Alfred ve dvoře, Studiu Alta a Studiu Hrdinů Praze bude již potřetí konat festival Bazaar, který se zaměřuje na nezávislou divadelní a taneční tvorbu ze střední, východní a jižní Evropy – heslo letošního ročníku zní Víc než národ; festival zahájí představení Černá zem pohltí toho, kdo odstoupí zrádně! progresivního slovinského souboru Mladinsko v režii enfant terrible postjugoslávského divadla Oliviera Frljiće, jehož inscenace Klątwa (Prokletí) ve varšavském Teatru Powszechnym vyvolala koncem února v Polsku velké společenské i politické pobouření a napětí; v letošním roce spolupracuje s festivalem také Institut umění – Divadelní ústav, který se v rámci aktivit PACE.V4 zapojí do setkání producentů a dramaturgů ze střední a východní Evropy k projektu Visegrad Dance Exchange.

  Ve dnech 18.–22. března se v prostorách Divadla v Celetné, na Malé scéně Divadla Minor a Klubu Mlejn v Praze uskuteční 17. ročník Přehlídky ke světovému dni divadla pro děti a mládež; na přehlídce se představí jak dětské amatérské soubory, tak i profesionální tělesa v čele s královéhradeckým Divadlem Drak z Hradce Králové (O bílé lani), libereckým Naivním divadlem (Čechy leží u moře…) a La Putykou (Biograf).

  Režisér Jan Frič se od příští sezony stane kmenovým režisérem činohry Národního divadla.

  Organizátoři kulturních akcí amatérské tvorby a vzdělávání po celé České republice se mohou přihlásit na webových stránkách www.amaterskatvorba.cz k účasti v pátém ročníku Týdne uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby, který se bude konat ve dnech 20.–28. května, a zapojit se tak do celostátního projektu na podporu uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby.

  Pražské Quadriennale vyzvalo k účasti a zasílání návrhů prezentací na sympozium Porézní hranice, které se uskuteční 12.–14. října v Praze; přihlášky se přijímají do 15. dubna.

  Divadelní ústav otevřel výzvu k předkládání přihlášek na Salon České scénografie 2017; termín pro příjem přihlášek 15. červen 2017.

  Festival hudebního divadla OPERA se po mnoha letech vrací do podzimního termínu, ve kterém v roce 1993 začínal: 13. ročník festivalu se uskuteční ve dnech 13. září – 4. listopadu 2017.hul

  • Autor:
  • Publikováno: 7. března 2017

  Komentáře k článku: Jednou větou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,