Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jednou větou

  Děkanem Divadelní fakulty JAMU byl pro období let 2016–2020 jednomyslně zvolen fotograf, scenárista, kameraman a režisér Petr Francán.

  Projekt České televize Rok regionálních divadel představí 13 českých a moravských divadel a nabídne záznamy jejich inscenací (např. Cenu facky ze Slováckého divadla, Vojcka z DJKT Plzeň nebo kladenskou Brémskou svobodu) – vzniká ve spolupráci s Asociací profesionálních divadel.

  Festival nezávislých produkcí Move in Station nabídne od 12. do 18. dubna v nově zrekonstruovaném prostoru Moving Station (nádraží Plzeň Jižní Předměstí) inscenace na téma „vyprávění, promluva, monolog, osobní příběh s osobním ručením za realitu, za proměnu světa“.

  Shakespeare, kam se podíváš! – do společného projektu Shakespeare Ostrava 2016, který vznikl k výročí 400 let od úmrtí britského dramatika a vyvrcholí 23. dubna, se spojily ostravské kulturní a vzdělávací instituce a město na podporu jednotlivých akcí uvolnilo 800 000 korun.

  Byly uděleny ceny Jihočeská Thálie za rok 2015: v oboru činohry je získali Věra Hlaváčková a Jiří Suchý z Tábora, ocenění za operní výkony Šárka Hrbáčková a Paolo Lardizzone.

  Na Státním zámku Valtice bude otevřena výstava Apartmá princezen, Kouzelné království rodinného loutkového divadla, která představuje průmyslově vyráběná stolní loutková divadla, dekorace a loutky české provenience převážně z první poloviny 20. století.

  Vyšel nový internetový bulletin Loutkářský Vykřičník – informuje o termínech, náplni a podmínkách loutkářských festivalů, přehlídek, dílen, seminářů, přednášek a výstav v roce 2016.

  Venušiny dny – mikrofestival pouze a jenom pro ženy uvádí ve dnech 14.–16. dubna alternativní scéna Venuše ve Švehlovce, muži prý budou muset počkat před vchodem.

  Mezinárodního festivalu divadelních škol Setkání/Encounter (JAMU Brno, 12.–17. dubna) se zúčastní školy z jedenácti zemí světa: Chceme, aby náš festival byl zaujetím postoje k tomu, co bylo. Chceme nalézat, co je ještě životaschopné, a co už ne, a to jak po stránce umělecky ideové, tak umělecky formální, řekl dramaturg festivalu Jakub Liška.

  Nový český filmový dokument Tajemství Divadla Sklep aneb Manuál na záchranu světa režisérky Olgy Da­brow­ské se věnuje kulturnímu fenoménu, který před pětačtyřiceti lety vznikl zásluhou tehdy čtrnáctiletých žáků Davida Vávry a Milana Šteindlera – do kin se dostane v květnu.

  • Autor:
  • Publikováno: 11. dubna 2016

  Komentáře k článku: Jednou větou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,