Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Jednou větou

  Tenorista Aleš Briscein uspěl v nečekaném záskoku za nemocného Klause Floriana Vogta v titulní roli Wagnerova Lohengrina (18. března) na scéně Bavorské státní opery v Mnichově – bravo!

  Banskobystrický župan Marián Kotleba nařídil předčasné ukončení divadelního představení Kováči (Kováři) místního souboru Jána Chalupky, které se mu nelíbilo kvůli neslušným výrazům.

  Před pětadvaceti lety založili režisér Blaho Uhlár a výtvarník Miloš Karásek legendární slovenské nezávislé divadlo Stoka – 23. března 1991 uvedlo poprvé inscenaci Kolaps (Kto je kto).

  Rozsahem ojedinělou pašijovou hru Co se stalo s Ježíšem sehrály ve velikonočním týdnu v přírodním areálu Libušín ve Žďáru nad Sázavou více než dvě stovky lidí, podívat se přišly dva tisíce diváků.

  Evropské divadelní ceny a Evropské ceny pro nové divadelní reality budou předány během shakespearovského festivalu (mezi 23. a 26. dubnem) v rumunské Craiově: Evropskou divadelní cenu obdrží švédský choreograf Mats Ek, Cenu nové divadelní reality Viktor Bodó (Maďarsko), Andreas Kriegenburg (Německo), Juan Mayorga (Španělsko), Národní skotské divadlo (Skotsko / Spojené království) a Joel Pommerat (Francie), speciální cenu prezidenta Evropské divadelní ceny Jacka Langa převezme rumunský režisér Silviu Purcărete.

  Prof. Miloslav Klíma získal na každoroční Přehlídce ke Světovému dni divadla pro děti a mládež, pořádané českým Centrem ASSITEJ v pražském Divadle v Celetné, cenu udělovanou výrazným osobnostem, jež se zasloužily o rozvoj dětského divadla u nás.

  Orchestr FILMharmonie (Filmová filharmonie), sestavený v roce 2013 k provozování filmové populární hudby, provede 8. dubna v Olomouci, 10. dubna v Hradci Králové a 12. dubna v pražském Rudolfinu nový program Dobrodružství, v němž zahraje hudbu z filmů Indiana Jones, Zorro, Mumie, Mulan, Gladiátor nebo Piráti z Karibiku.

  Uzávěrka nominací na cenu Evalda Schorma za původní hru, dramatizaci či překlad je 31. března 2016!

  Divadlo na Fidlovačce a Městská divadla pražská chystají speciální programy k 400. výročí Williama Shakespeara.

  Balet Národního divadla v Praze hostuje na přelomu března a dubna v Paříži a Haagu: představí tam inscenace Brel – Vysockij – Kryl / Sólo pro tři a Čarodějův učeň.

  Divadlo Petra Bezruče z Ostravy uvede mezi 4. a 6. dubnem v pražském Divadle v Celetné představení Osiřelý západ, Zbabělci a Čekání na Godota.

  Na první ročník mezinárodního divadelního festivalu Palm Off Fest (koná se na přelomu května a června) pozvalo Divadlo pod Palmovkou soubory z Polska, Slovenska, Čech a Moravy: Hlavním cílem festivalu je zachytit nejen situaci člověka v současném světě a reflektovat jeho proměny hodnot, ale také představit českému publiku zatím málo známé polské divadlo a jeho špičkové soubory, uvedl ředitel Divadla pod Palmovkou a autor myšlenky festivalu Michal Lang.

  Gavranfest – přehlídku inscenací her chorvatského dramatika Miro Gavrana pořádá mezi 4. a 6. dubnem za osobní účasti autora Žižkovské divadlo Járy Cimrmana.

  Národní divadlo Brno vyhlásilo ceny DIVA za nejlepší inscenace a herecké výkony uplynulého roku: v činohře si je odnesli herci Eva Novotná a Martin Siničák a inscenace Je třeba zabít Sekala v režii Martina Františáka, za operu bodovali pěvci Pavla Vykopalová a Jiří Sulženko a uvedení Její pastorkyně v režii Martina Glasera.

  V každoroční divácké anketě o nejoblíbenější herečku a herce Východočeského divadla v Pardubicích obhájili pozici Martina Sikorová a Ladislav Špiner.

  Branické divadlo se po letech průtahů s rekonstrukcí konečně otevře v září, ale městské části Praha 4 se ani v opakovaném konkurzu dosud nepodařilo najít nájemce.

  • Autor:
  • Publikováno: 29. března 2016

  Komentáře k článku: Jednou větou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,