Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Jednou větou

  Novocirkusový soubor Losers Cirque Company v neděli 13. září otevřel Divadlo BRAVO! v budově Branického divadla slavnostním zdarma přístupným odpoledním programem pro celou rodinu, sestaveným z nového cirkusu, divadla a hudby – odpoledne zahájila pohádka Superkluk souboru Damúza, soubor Losers Cirque Company předvedl ukázky z úspěšných inscenací Kolaps a The Loser(s), poté zahrál na pusu beatboxer EnDru a vše zakončila kapela Josephine And The Band; na 25. září byla naplánována premiéra rodinného představení Mimjové v režii Radima Vizváryho.

  Cenu Jiřího Ortena ve 33. ročníku soutěže vyhlašované Svazem českých knihkupců a nakladatelů pro mladé talentované autory do třiceti let převzala 15. září v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečko za novelu Svatá hlava (Nakladatelství Vyšehrad 2019).

  Loutky v nemocnici oslavily patnáct let svého působení v nemocnicích a léčebnách pětidenním programem pod plachtou divadelního stanu na holešovickém Výstavišti; počínaje 16. zářím vždy od šestnácti hodin předvedly svá představení, 20. září oslavy zakončila Prodaná nevěsta – vše za přísných hygienických opatření.

  Ministr kultury Lubomír Zaorálek s ministrem zahraničních věcí Tomášem Petříčkem podepsali 16. září memorandum o spolupráci při podpoře a koordinaci prezentace české kultury v zahraničí – nově deklarovaná spolupráce ministerstev má rozvíjet kulturní diplomacii ve všech jejích aspektech se zájmem nejlepšího možného uplatnění české kultury v zahraničí.

  Festival …příští vlna/next wave… udělil v pátek 18. září v divadle Komedie Pocty festivalu: za Produkční počin roku byli oceněni dramaturg Karel Kratochvíl a producent Jakub Vedral za projekt Art Parking v Pražské tržnici, Pocta za Publikační čin roku byla udělena zakladatelům Nadivadla, divadelním katům a kritikům Vladimíru Mikulkovi, Jakubu Škorpilovi a Martinu J. Švejdovi, Talentem roku se stala tvůrčí skupina 8lidí za projekty Press Paradox a La Moneda, Osobností roku byl vyhlášen režisér, performer, velitel uměleckého gangu Depresivní děti touží po penězích Jakub Čermák, Projektem roku se stala autorská inscenace Vyplním šaty své tělem svým herce, režiséra a básníka Jána Sedala a poctu s názvem Živoucí poklad obdržel poslední žijící fotograf svého druhu Viktor Kronbauer, který také zvítězil ve druhém ročníku Přehlídky divadelní fotografie, vyhlašované Institutem umění – Divadelním ústavem.

  V Praze v Karlově ulici v budově dřívějšího divadla Ta Fantastika (založeného v místě Divadla DISK v roce 1993) bylo 21. září otevřeno Divadlo Lucie Bílé, ta je jeho spolumajitelkou spolu s Petrem Kratochvílem; pro 400 míst v hledišti bude program vybírat herečka Simona Stašová, půjde o koncerty, muzikály, besedy a činohru, součástí divadla je fan shop Lucie Bílé s kavárnou. HER

  • Autor:
  • Publikováno: 28. září 2020

  Komentáře k článku: Jednou větou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,