Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Jednou větou

  Bratislavský Divadelný ústav a Činohra Slovenského národného divadla vyhlásily šestnáctý ročník soutěže původních dramatických textů – divadelních her ve slovenštině a češtině DRÁMA 2015 – uzávěrka je 31. ledna a autor vítězného textu získá odměnu v hodnotě 1000 eur.

  Poprvé v dějinách Městského divadla Zlín přesáhly tržby za vstupenky 14 milionů Kč za rok a divadlo navštívil rekordní počet 125 553 diváků – tím stotisícím se stal Aleš Vyoral, který z rukou ředitele Petra Michálka obdržel tlakový hrnec od generálního partnera divadla Tescomy a roční předplatné skupiny R2.

  Úspěchy u diváků se pochlubil i ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser: Za rok 2015 máme tržby přes 56 mega (loni 47‚3) – to je proti roku 2013, na jehož konci jsme do Brna přišli, nárůst 27‚7 %, v absolutních číslech nárůst 3831 diváků proti roku 2014, což znamená, že jsme loni ukončili setrvalý úbytek diváků a zahájili růst…

  České centrum Soul a Institut umění – Divadelní ústav představí v lednu a únoru v Koreji výstavu pod názvem České loutkové divadlo třikrát jinak: návštěvníci ve třech magických boxech nahlédnou do období kočovného divadla i éry populárních rodinných divadel, seznámí se s významnými loutkářskými výtvarníky, fenoménem černého divadla a moderní divadelní architektury a v interaktivní části poznají různé technologické druhy loutek v podobě typických postav z českých pohádek.

  Ministerstvo kultury chce v roce 2017 otevřít zvláštní program pro podporu velkých uměleckých festivalů – v přípravném materiálu se uvádí, že bude vyhlašován podle aktuálních možností rozpočtu.

  V čele divadla Minor potvrdili pražští radní dosavadního ředitele Zdeňka Pecháčka, výběrová komise se na jeho jménu shodla jednohlasně.

  Nejoblíbenější herečkou Městského divadla Brno zvolili diváci v anketě Křídla 2014/2015 už podruhé Andreu Zelovou (za svobodna Březinovou), v kategorii nejoblíbenější herec zvítězil Jiří Mach, nejoblíbenější inscenací sezony se stal muzikál DUCH v režii Stanislava Moši.

  Klicperovo divadlo podpořilo Domácí hospicovou péči Oblastní charity Hradec Králové, které věnovalo 103 815 Kč, výtěžek ze vstupného představení Tři mušketýři.

  Byl zahájen zkušební provoz Elektronické encyklopedie (http://encyklopedie.idu.cz/), která umožňuje průběžnou aktualizaci lexikografických dat a publikování dokumentačních a soupisových materiálů – první elektronickou knihou Kabinetu pro stu­dium českého divadla IDU je monografie Vlasty Reittererové Wenzel Scholz (1787–1857), vídeňský komik v Praze.

  Představení Německo-lužickosrbského divadla v Budyšíně Floppy Dolls uvede Divadlo v Řeznické 30. ledna – bude tlumočeno do češtiny.

  • Autor:
  • Publikováno: 18. ledna 2016

  Komentáře k článku: Jednou větou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,