Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Jednadvacátý Radok

  V Divadle v Dlouhé (tedy v divadelním svatostánku, který u kritiků velkolepě uspěl vloni) byly 3. března 2013 předány Ceny Alfréda Radoka za rok 2012. Večer moderoval Miroslav Hanuš a písněmi z Kabaretu Kainar – Kainar ho doprovodili jeho herečtí a hudební kolegové.

  Jak už to tak bývá, z jeviště zaznělo několik mouder, pár povedených vtipů a několik méně zdařilých povzdechnutí. Kupříkladu moderátor označil Ivana Trojana za Karla Gotta českých herců. Trojan totiž stihl od počátku roku obdržet Zlatého lva i Cenu české filmové kritiky. Na Thálii je nominován. Ale není hezké závidět. Jak oceněný řekl, Radoka obdržel letos poprvé! David Drábek se s radostí chopil slova, když jako loňský přeborník v psaní her předával cenu Miroslavu Krobotovi za jeho Briana. Ve svém proslovu (Drábek) vyzval divadelníky k větší angažovanosti, odhalil, že Skippy byla ženského pohlaví – tedy klokanice, a obvinil komunisty, že nám trestuhodně lhali i v tomto případě.

  Vítězové jsou až na jednu výjimku (Ivanu Hloužkovou, jež exceluje jako Miroslav Tichý v brněnské inscenaci Tichý Tarzan) pražští a většinou dejvičtí. Nahlédneme-li však do časopisu Svět a divadlo č. 1/2013, kde jsou uveřejněny kompletní výsledky, zjistíme, že kritici občas zabloudí i mimo metropol a na další příčky dosadili umělce, inscenace a divadla také z Ostravy, Brna a třeba i Hradce Králové. Například v kategorii Ženský herecký výkon je na druhém místě s odstupem pouhé dva hlasy Alena Sasínová-Polarczyk jako Ona v inscenaci S nadějí, i bez ní, která byla uvedena v KS Aréna. Taktéž dva hlasy rozhodly o třetí příčce pro Sylvii Krupanskou, jež vytvořila dvojroli Kateřin v inscenaci Divadla Petra Bezruče Na větrné hůrce. O pouhý jeden hlas méně získala Pavlína Štorková jako Richard III. ve stejnojmenné královehradecké inscenaci a umístila se na bramborové příčce. Ve druhé oblíbené kategorii – Mužský herecký výkon jsou rozestupy podobné, tzn. výsledky poměrně vyrovnané. Karel Dobrý jako Bardamu a Céline v inscenaci nového pražského Studia Hrdinů skončil na druhém místě za mužem se zlatem v hrdle Ivanem Trojanem. Určující byly opět pouhé dva hlasy. A třetí (samozřejmě s odstupem dva hlasy) je Tomáš Dastlík, tedy Heathcliff v ostravské Větrné hůrce. Ať žije nejen pražské divadlo a příští rok se zase posune o metu dál.

  P.S.: ČT 2 uvede 20. března pořad o letošních vítězích s názvem Kritické vlny lásky.

  Ceny Alfréda Radoka za rok 2012

  INSCENACE

  Dejvické divadlo – Irwine Welsh, Daniel Majling: Ucpanej systém. Režie Michal Vajdička.

  ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON

  Ivana Hloužková (Miroslav Tichý) Divadlo Husa na provázku – Simona Petrů, Petr Jan Kryštof: Tichý Tarzan. Režie Anna Petrželková.

  MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON

  Ivan Trojan (Bůh) Dejvické divadlo – Irwine Welsh, Daniel Majling: Ucpanej systém. Režie Michal Vajdička.

  DIVADLO

  Dejvické divadlo

  ČESKÁ HRA

  Miroslav Krobot: Brian Uvedlo Dejvické divadlo, režie Miroslav Krobot.

  HUDBA

  Miloš Orson Štědroň Omnimusa o. s.
  v Divadle Komedie – Miloš Orson Štěd­roň: Divadlo Gočár. Režie Jan Nebeský.

  SCÉNOGRAFIE

  Matěj Forman, Andrea Sodomková (scéna a kostýmy) Národní divadlo – Ivan Arsenjev, Marko Ivanović, Petr Forman, Radek Malý: Čarokraj.
  Režie Petr Forman, dirigent Marko Ivanović, David Švec.

  TALENT

  Braňo Holiček (režisér, herec)

  CENA HVĚZD NA VRBĚ

  Tomáš Vůjtek: S nadějí, i bez ní
  Uvedla Komorní scéna Aréna, režie Ivan Krejčí. (Poprvé ale uvedeno
  v roce 2010 v rámci Noci českých a slovenských autorů v režii Hany Burešové.)

  DRAMATICKÁ SOUTĚŽ
  (soutěž o nejlepší původní českou a slovenskou divadelní hru)

  1. místo: Miloslav Vojtíšek – umělecký pseudonym S.d. Ch.: Zátiší ve Slovanu

  2. místo: Vladimír Mores: Psoriáza

  3. místo: Tomáš Vůjtek: Slyšení


  Komentáře k článku: Jednadvacátý Radok

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,