Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Jeden za všechny, všichni za jednoho

  Blíží se vyhlášení Ceny Evropské unie za literaturu, která má od roku 2022 nový formát. Místo toho, aby svého laureáta zvolila každá země, vybere sedmičlenná evropská porota jen jednoho celkového vítěze a zároveň udělí pět čestných uznání. Vybírat bude z knih nominovaných na národní úrovni. Nominace budou zveřejněny 7. března.

  Za Českou republiku, avšak ještě se staršími pravidly soutěže, se v minulosti laureáty stali Tomáš Zmeškal (2011), Jan Němec (2014), Bianca Bellová (2017) a Lucie Faulerová (2021). Na fotce Jan Němec. Foto: Adéla Waldhauserová

  Ačkoli je cena určena celkem pro 41 evropských zemí, z organizačních důvodů se jí každý rok účastní pouze třetina. Letos budou o ocenění bojovat kromě českého zástupce také autoři z následujících států: Arménie, Chorvatsko, Kypr, Estonsko, Finsko, Francie, Kosovo, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Černá Hora, Polsko a Švédsko.

  Romány budou navrhovat národní subjekty obeznámené s literární scénou své země, které jsou zvyklé propagovat vlastní literaturu v zahraničí a které mají odborné znalosti v oblasti literární kvality, posuzování překladatelského a exportního potenciálu knihy, popisují změnu ve fungování soutěže její organizátoři na svých webových stránkách.

  Národní kolo v ČR má na starosti České literární centrum (ČLC), sekce Moravské zemské knihovny, které nominovalo porotu složenou zejména z literárních kritiků a publicistů. Členy poroty jsou Jonáš Zbořil (Seznam Zprávy), Klára Fleyberková (Český rozhlas, Časopis Host), Kryštof Eder (Česká televize, Časopis Host, Reflex), Kateřina Čopjaková (Respekt atd.) a Sára Vybíralová (ČLC). Porota 7. března oznámí, která kniha bude reprezentovat ČR v mezinárodním kole. Úryvek knihy pak bude přeložen do angličtiny.

  V pátek 28. dubna na Lipském knižním veletrhu oznámí evropská porota celkového vítěze letošní Ceny Evropské unie za literaturu, který obdrží finanční ocenění ve výši 5 000 eur. Všichni nominovaní autoři nicméně budou průběžně propagováni na evropské scéně s cílem oslovit širší a mezinárodní publikum a navázat kontakt se čtenáři za hranicemi své země a jazyka. Za Českou republiku, avšak ještě se staršími pravidly soutěže, se v minulosti laureáty stali Tomáš Zmeškal (2011), Jan Němec (2014), Bianca Bellová (2017) a Lucie Faulerová (2021).

  • Autor:
  • Publikováno: 3. března 2023

  Komentáře k článku: Jeden za všechny, všichni za jednoho

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,