Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Je důležité odejít včas

  Uherské Hradiště hledá nového ředitele Slováckého divadla. Stávající ředitel uherskohradišťské scény Igor Stránský městu oznámil, že ze své funkce odejde po 25 letech k 31. srpnu 2015. Radní na jeho místo v úterý 25. února vypsali výběrové řízení.

  Ředitel Slováckého divadla Uherské Hradiště Igor Stránský. FOTO PETRA KUČEROVÁ

  Ředitel Slováckého divadla Uherské Hradiště Igor Stránský. FOTO PETRA KUČEROVÁ

  Nového ředitele vybere osmnáctičlenná komise. Výsledek by měl být znám nejpozději v září, řekl místostarosta Evžen Uher (TOP 09 + KRUH).

  Igor Stránský do Slováckého divadla nastoupil 1. srpna 1969. Byl v něm hercem, je režisérem a od roku 1990 také ředitelem a uměleckým šéfem. V Česku není momentálně žádný déle sloužící ředitel profesionálního divadla. Rozhodl jsem se, že v nejlepším je třeba přestat,“ řekl Stránský. Dodal, že v létě měl zdravotní problémy, po kterých si uvědomil, že náročná kombinace režírování a administrativy začíná být nad jeho síly. Je důležité odejít včas, dodal.

  Režii by se však chtěl nadále věnovat. Se Stránským skončí také manažerka a ekonomka divadla Naděžda Slachová. Podle ředitele by jeho nástupce měl pokračovat v nastoupené práci. Měl by to být dobrý divadelník a hlavně umělecká osobnost. Měl by si také přivést dobrého manažera, uvedl Stránský, za jehož éry se Slovácké divadlo vyšvihlo z provinční scény na divadlo s více než 8000 předplatiteli a s řadou ocenění včetně prestižních cen Thálie.

  O svém nástupci ale Stránský rozhodovat nebude. Přestože ho Uher do komise navrhl, ostatní radní měli jiný názor. Jsem z toho trošku rozčarovaný, protože si myslím, že divadlu natolik rozumím, že bych tam mohl mít dost důležitý poradní hlas. Beru to jako politické rozhodnutí. Asi se někomu v politice nelíbím, uvedl Stránský. Dodal ale, že věří tomu, že odborníci jmenovaní do komise přesvědčí politiky a společně vyberou nejvhodnějšího z uchazečů.

  Slovácké divadlo Uherské Hradiště

  Slovácké divadlo Uherské Hradiště

  V komisi jsou kromě starosty, místostarostů, radního i zástupce opoziční ČSSD, další zaměstnanci radnice, ale také sedm odborníků včetně ředitele Městského divadla Brno Stanislava Moši, děkanky Divadelní fakulty Akademie múzických umění a bývalé ředitelky pražského Divadla Na zábradlí Doubravky Svobodové nebo někdejšího ředitele Městského divadla Zlín Antonína Sobka. Uchazeči o post ředitele mohou posílat přihlášky do 30. června.

  Podle místostarosty Uhra komise v prvním kole posoudí koncepci rozvoje divadla na léta 2015 až 2020, kterou kandidáti budou muset předložit. V tomto materiálu by měl být návrh dalšího směřování divadla po stránce umělecké, ale také návrh budoucí organizační struktury, ekonomiky a postavení divadla v regionu, uvedl . Ve druhém kole si pak komise vybrané uchazeče bude zvát k ústnímu pohovoru.

  /Převzato z Divadlo.cz/

  • Autor:
  • Publikováno: 28. února 2014

  Komentáře k článku: Je důležité odejít včas

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,