Divadelní noviny Aktuální vydání 6/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

6/2020

ročník 28
17. 3.–30. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jatka78 zahajují

  Velkým “jatečním” happeningem zdarma za účasti mnoha souborů a umělců zahájí dnes 5. listopadu večer v Pražské tržnici v Holešovicích provoz nový divadelní a umělecký prostor Jatka78.

  Jatka 78 - poster

  Jeho vznik a přípravu inicioval přední český soubor nového cirkusu Cirk La Putyka. První návštěvníci “místa pro nové umění”, jak zní podtitul, uvidí při zahájení Annu Polívkovou, Jakuba Žáčka, Iby Pop, soubory 420PEOPLE, Cirkus Tety, Cirkus Humberto, Body Voice Band, Cirk La Putyka, Cink Cink Cirk, ATI, Long Vehicle Circus a další. Iniciační Mše za duše proběhne v režii divadla VOSTO5, o hudbu se postarají Matěj Ruppert, Jakub Prachař, Cirk La Putyka Band, Dětský sbor České rozhlasu a na závěr DJ Mikuláš.

  Vstupní prostory Jatek 78. FOTO MARTIN DIVÍŠEK

  Vstupní prostory Jatek78. FOTO MARTIN DIVÍŠEK

  Na zahájení hned od 6. do 10. listopadu naváže série nejnovější produkce Cirku La Putyka Dolls, která spojuje několik žánrů – nový cirkus, akrobacii, práci s loutkami a předměty, pohybové divadlo, moderní technologie i film.

  V rámci Preview, neboli zkušebního provozu, na Jatkách78 dále do 19. prosince uvede například režijní dvojice SKUTR premiéru nového mezinárodního projektu Bouře, taneční soubor 420People speciální večer The Best Of s hosty, Činoherák Ústí inscenaci Klub rváčů nebo choreografka Lenka Vagnerová se svým souborem představení Mah Hunt a Jezdci. Místo v tomto prostoru najdou i zahraniční novocirkusoví umělci – jednorázový projekt Analog plný prvotřídní akrobacie i švédská trojice Sisters. Dále vystoupí například divadlo Vosto5, Bratři v tricku, Body Voice Band a další. Návštěvníci zde i během zkušebního provozu, který zakončí 5. 12. speciální kabaret Cirku La Putyka, najdou veškeré zázemí – nejen bar, ale třeba i galerii. Přesný program je uveden na www.jatka78.cz.

  Praze jednoznačně chybí větší prostor pro nezávislé, experimentující umění. Haly č. 7 a 8, které jsme získali do užívání od Hlavního města Praha, sloužily jako jatka téměř sto let až do roku 1983, kdy byl celý areál přebudován na tržnici. Naším cílem je spolu s dalšími soubory přeměnit tyto budovy právě na domov pro nové umění, říká na úvod provozu Jatek 78 principál souboru Cirk La Putyka Rosťa Novák. Abychom prověřili možnosti prostoru, co vlastně nabízí, rozhodli jsme se pro zkušební provoz, dodává Štěpán Kubišta, který se stal manažerem celého projektu.

  Principál Cirku La Putyky Rosťa Novák v Jatkách 78. FOTO MARTIN DIVÍŠEK

  Principál Cirku La Putyka Rosťa Novák v Jatkách78. FOTO MARTIN DIVÍŠEK

  První premiéru pro nový prostor připravuje na 14. listopadu režisérská dvojice SKUTR. Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka se při vzniku mezinárodního divadelního projektu Bouře nechali volně inspirovat stejnojmennou hrou Williama Shakespeara. Na jevišti se představí Csongor Kassai (Čert ví proč, Musíme si pomáhat, Sen noci svatojánské, atd.), srbský herec Željko Maksimovič, Przemyslaw Kosiński a Dawid Rafalski z Polska. Bouře bude v prostoru Jatek78 uvedena ještě 15. listopadu jako součást Noci divadel a také 16. listopadu. Právě režisérská dvojice SKUTR a spolupracující choreografka Adéla Laštovková Stodolová se stanou jedněmi z rezidenčních uměleckých subjektů nového prostoru.

  Dalším rezidentním souborem jsou 420People. Přední český taneční soubor připravil na 28. listopadu speciální večer s tím nejlepším ze svého aktuálního repertoáru – výběr z představení MIRAGE, Wind-up, Sacrebleu a REEN. Do programu se zapojí také hosté – kapela Please the Trees a její frontman Václav Havelka se svým paralelním hudebním projektem WERE MUTE (Václav Havelka, Carl Warvick, producent Martin Tvrdý alias Bonus).

  Jatka 78 budou sloužit především novocirkusovým umělcům. FOTO archiv La Putyka

  Jatka78 budou sloužit především novocirkusovým umělcům. FOTO archiv La Putyka

  Z bohatého programu je třeba vyzdvihnout zahraniční novocirkusové umělce, zdůrazňuje Rosťa Novák. Jeden z vrcholů, který čeká na návštěvníky Jatek78 29. a 30. listopadu. Prvním z nich je Analog – speciální představení, které exkluzivně pro nové divadlo připravila mezinárodní uskupení těch nejlepších akrobatů, hudebníků a tanečníků, kteří v současné době působí v Berlíně – Ethan Law (cyr wheel, floor acro), Florian Zumkehr (floor acro, hand stand, čínská tyč, zpěv), Bertan Canbeldek (žonglování, tanec), Marie-Pier Campeau (acro yoga, hand to hand, fixed trapeze), Merlin Ettore (bicí), Lena (tanec) a kapela Ena Wild se zpěvačkou Enou Soukou.

  Od 1. do 3. prosince obsadí Jatka78 mladá švédská trojice Sisters, jejíž členové vystudovali novocirkusovou školu ve Stockholmu a patří k progresivní severské větvi tohoto žánru. Představení Clockwork je nabité energií a nabízí cirkusové disciplíny, které u nás nejsou k vidění – například čínskou tyč nebo German wheel.

  A co se stane po skončení zkušebního provozu 19. prosince? Vzhledem k současnému stavu prostor vyžaduje rekonstrukci, která zároveň zachová historický industriální charakter, odpovídá Štěpán Kubišta. Architektonickou studii vytvořil prestižní ateliér Mjölk. Po dokončení by zde měly vzniknout plně vybavený divadelní sál s kapacitou 350 diváků, zkušebny, prostory pro cirkusové workshopy pro veřejnost, galerie, bar, klub i skladovací prostory.

  Jatka 78 - Otevirame

  Program 5. 11.

  19.00 Otevření baru a galerie (Cirk La Putyka, Jiří Kohout, Jakub Žáček, Iby Pop, Anna Polívková, Alexandr Minajev, Cink Cink Cirk, Ati, Long Vehicle Circus, 420PEOPLE, Novaks Family, Cirkus Tety, Cirkus Humberto)
  Ponořte se do víru umělců, kteří nenechají vaše oči odpočívat. Novocirkusová, divadelní, taneční, hudební, literární a barová jam session.

  20.00 Mše za duše (Vosto5, Cirk La Putyka, Dětský sbor Českého rozhlasu)
  Mše za duše všech, které na jatkách potkal osud jatečních zvířat. Zasvěcení místa novému umění.

  20.45 Prohlídka prostor
  Co všechno jste chtěli o Jatkách78 vědět, ale neměli jste čas se zeptat?Zjistěte na vlastní oči.

  21.00 Řeznický pop (Ruppert, Prachař, Maxián), Cirk La Putyka Band (Rády, Balcar, Kletenský)
  Středeční chvilka hudby.

  22.00 DJ Mikuláš (Phono.cz)
  Středeční až čtvrteční chvilka hudby. Bar. Oslava.

  Jatka 78 - poster 2

  Více informací: www.jatka78.cz, https://www.facebook.com/jatka78 a www.laputyka.cz.
  Rosťa Novák o Jatkách78: http://www.youtube.com/watch?v=7HiUbM5qGNs
  Trailer – představení Dolls: http://www.youtube.com/watch?v=ggdEUd99DTE

  Jatka 78 logo

  • Autor:
  • Publikováno: 5. listopadu 2014

  Komentáře k článku: Jatka78 zahajují

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,