Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jatka78 zahájily sezonu

  Jatka 78 - poster 2Prostor Jatka78, Místo pro nové umění, v Pražské tržnici v Holešovicích se za poslední rok etabloval jako domov kvalitního nového cirkusu, současného tance, divadla a netradičních kulturních událostí. Nyní zahajuje první kompletní sezonu, během které divákům nabídne mimo jiné premiéru hry Family od „domácího“ Cirku La Putyka, pětihodinovou taneční improvizaci Jozefa Fručka, benefiční večer na pomoc běžencům nebo nově pravidelná představení pro děti. Po několik večerů budou Jatka78 také scénou festivalu 4+4 DNY V POHYBU.

  Brány Jatek78 se návštěvníkům otevřely 9. září Bouří, jednou z posledních inscenací režisérského tandemu SKUTR. Ta měla loni na podzim premiéru právě v hale bývalých jatek a je velice oceňována divadelními kritiky.

  FOTO ARCHIV

  Jozef Fruček a třicet trámů v Endless Composition FOTO ARCHIV

  V Česku poprvé bude 19. září k vidění sólová performance Endless Composition známého tanečníka a choreografa Jozefa Fručka. Představení bude uvedeno ve spolupráci s festivalem …příští vlna/next wave… Jde o pětihodinovou improvizaci na téma současného umění, v níž vedle Fručka účinkuje pouze třicet dvoumetrových dřevěných hranolů. Tato živá instalace se koná v takzvané Skleněnce (hala 11a v areálu tržnice). Jednodenní přehlídku tvorby dua Rootlessroot tentýž den večer přímo na Jatkách78 doplní Linda Kapetanea svým projektem na téma ženství W Memorabilia (Phaedra’s Laboratory).

  Na začátku října budou Jatka78 hostit festival 4+4 DNY V POHYBU. Během tří večerů v Holešovicích vystoupí francouzský nekonvenční umělec Jonathan Capdevielle se svým představením Adishatz / Adieu (3. října) a autorka hudby k filmu Hotel Rwanda Dorothée Munyaneza (5. října). Na 9. října je připraveno představení Night Tripper uznávané norské choreografky Ingri Fiksdal.

  FOTO JAKUB JELEN

  Family je zatím největší projekt Cirku La Putyka FOTO JAKUB JELEN

  Říjnovému programu dominuje dlouho avizovaný nový projekt Cirku La Putyka s názvem Family. Do něj principál souboru a režisér Rostislav Novák přizval většinu umělců, kteří na představeních této novocirkusové company spolupracovali v uplynulých letech. Výsledkem je největší obsazení a největší projekt v historii souboru Z důvodu náročnosti a mezinárodního charakteru bude Family uvedena pouze v premiéře 14. října a při dvanácti reprízách do konce měsíce.

  Cirk La Putyka dále chystá na předvánoční týdny komponované večery La Putyka de luxe, během nichž diváky provede všemi prostory Jatek78, tedy galerií, divadelním sálem i zkušebnami.

  Téma rodiny bude na Jatkách78 rezonovat až do Vánoc. Od 31. října každou sobotu od 16 hodin bude prostor patřit dětem a představením pro ně. Zkusili jsme na Jatkách78 něco jako dětský den, kdy vedle divadelních představení pro děti proběhlo i několik akrobatických workshopů a výtvarných dílen. Děti to bavilo a nás inspirovalo, vysvětluje programovou novinku manažer Jatek78 Štěpán Kubišta. Počítáme také s tím, že k nám 5. prosince opět dorazí Mikuláš s čerty a anděly, doplňuje.

  Jatka78 ale vznikla jako prostor pro nové umění, nový cirkus, taneční a pohybové divadlo, mladé umělce. Vedle téměř kompletní přehlídky inscenací Cirku La Putyka se proto diváci mohou těšit na soubory jako BodyVoiceBand (20. září Vojna, 7. října Bubny v noci) nebo 11:55 (17. září Regulace intimity, 28. září a 7. listopadu Střepy a chlebíčky, 1. listopadu Hodní chlapci). Regulace intimity bude uvedena v rámci večera Welcome Drink pořádaného na podporu běženců a jejich vstřícného přijetí českou veřejností. Součásti večera budou (vedle divadelního představení) debata časopisu Respekt o přístupu k uprchlíkům a koncerty kapel jako Sunflower Caravan nebo Peter Pan Complex.

  Na 30. října chystá soubor 420PEOPLE poprvé pro Jatka78 nastudování taneční pocty ping-pongu (A Dance Tribute to Ping Pong) od slavné Jo Strømgren Kompani. Ta touto inscenací pokračuje v symbióze tance a sportu, na níž začala pracovat již v roce 1997 uvedením Taneční pocty fotbalu.

  Tým Jatek78 přes léto nezahálel. Vedle přípravy programu na další měsíce šel vstříc návštěvníkům i účinkujícím a zkoušejícím souborům, jimž nabízí prostor na dlouhodobou rezidenci, tedy takzvanou rešerši i samotné zkoušení. Diváci ocení lepší přístup do hlediště po nových schodech a úpravy oblíbeného baru ve vstupní galerii, pro umělce jsou připraveny například nové skladovací prostory na kostýmy a dekorace a připravena je i nová menší zkušebna.

  Více informací a program na www.jatka78.cz. Vstupenky jsou k dostání v síti Ticketportal a na místě. Pokladna otevírá vždy 90 minut před začátkem představení.

  • Autor:
  • Publikováno: 10. září 2015

  Komentáře k článku: Jatka78 zahájily sezonu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,