Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Jaroslav Hlubek

  FOTO archiv

  Jaroslav Hlubek

  1. 9. 1926 Ostrava-Svinov – 4. 5. 2012 Ostrava

  Emeritní sólista opery Národního divadla moravskoslezského / Státního divadla Ostrava (1. 5. 1968 – 1. 7. 1991).

  Zpěv studoval soukromě u Rudolfa Vaška, Petara Burji, Ady Sari a Jitky Švábové. Své první angažmá v Ostravě získal v letech 1953–55, kde působil ve sboru, a zpíval t龞 malé sólové role. V letech 1955–59 se stává sólistou v Ústí nad Labem. V následujících letech 1959–68 byl angažžován v opeře Divadla J. K.Tyla v Plzni. V roce 1968 přichází zpět do Ostravy, kde setrval ažž do svého odchodu do důchodu v roce 1991.
  Byl typickým hrdinným tenoristou mimořádných hlasových dispozic. Jeho hlas se nejlépe uplatnil v rolích oper Richarda Wagnera (Lohengrin, Tannhäuser, Rienzi, Erik, Siegmund, Mime). Se stejným úspěchem však zpíval i dramatický obor český (Dalibor, Dimitrij, Kozina, Jíra, Ctirad, Laca) a italský (Canio, Otello, Manrico, Radames); byl rovněž nezapomenutelným Heřmanem v Čajkovského Pikové dámě či Manoliem v Řeckých pašijích Bohuslava Martinů. Řadu let byl pravidelným hostem pražského Národního divadla, kde vystoupil celkem ve dvaadvaceti stěžejních rolích dramatického tenorového repertoáru a reprezentoval Národní divadlo i na několika zahranièních zájezdech (jeho jedinečného Lacu ocenilo například obecenstvo v Itálii).
  Jeho pěvecké umění dodnes připomíná několik rozhlasových (bohužžel nikoliv gramofonových) snímků dokumentujících mimořádnou krásu jeho hlasu. Pro televizní inscenaci Carmen nazpíval part Dona Josého, jeho hlas pozoruhodně zaznívá i ve filmuTajemství hradu v Karpatech.
  Jeho jméno zůstane navžždy nesmazatelně spojeno s historií ostravské
  opery, zejména v období šéfa opery Jiřího Pinkase.


  Komentáře k článku: Jaroslav Hlubek

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,