Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Jaromír Hanzlík slaví bilančním dokumentem

  Strýc Pepin, traktorista Honza či doktor Jandera – jedny z nejznámějších postav, které ztvárnil herec Jaromír Hanzlík. K pětasedmdesátinám slavného herce,  které oslaví ve čtvrtek 16. února, natočil režisér Viktor Polesný bilanční film, v němž zachytil nejen období hvězdné slávy, ale i dobu uměleckého mlčení, život v zahraničí i následný návrat zpět domů a k herectví. Vzpomínky předních umělců i rodiny jsou obohaceny o ukázky jeho filmových, televizních a divadelních rolí, a také o unikátní záběry ze soukromí. Dokument Léta s Jaromírem Hanzlíkem uvede v premiéře program ČT1 v sobotu 11. února od 21:20 hodin.

  Strýc Pepin, traktorista Honza či doktor Jandera – jedny z nejznámějších postav, které ztvárnil herec Jaromír Hanzlík. Foto: Česká televize

  Jaromír Hanzlík je bez přehánění a bez jakýkoli klišé naprosto nepřehlédnutelná postava v divadelním i filmovém světě. Je to univerzální, ale také absolutně originální herec, jehož rejstřík je neuvěřitelný. Hanzlíkovy divadelní postavy jsou skutečně legendární. Role filmové se střídají v nekonečném sledu v postavách všech charakterů a povah. A role televizní – to by byl obsáhlý výčet. Hanzlíkovo charisma je nezpochybnitelné, říká o herci jeho dlouholetý přítel, režisér a scenárista Viktor Polesný.

  V novém dokumentárním snímku vzpomínají na společně strávené roky s ním také další významné osobnosti Petr Štěpánek, Daniela Kolářová, Zdeněk Svěrák, Jaroslav Satoranský nebo třeba Tereza Brodská a syn David Hanzlík. Až mi bude jako jemu, chtěl bych žít jeho život. Máme za sebou docela trnitou cestu našeho vztahu. Od mého dětství přes pubertu, vzdor, zpátky k porozumění až do dnešního přátelského vztahu. Táta je poměrně velkorysý, má velké srdce, ale na druhou stranu je poměrně složitý a hodně přísný na sebe i na svoje okolí, říká David Hanzlík a Tereza Brodská doplňuje: Kdybych si neprošla šesti lety výchovy Jaromírem, možná by ze mne vyrostl nevychovaný fracek.

  K pětasedmdesátinám slavného herce,  které oslaví ve čtvrtek 16. února, natočil režisér Viktor Polesný bilanční film. Foto: Česká televize

  V roce 1976 se Viktor Polesný, tehdy jako student dokumentární tvorby na FAMU, rozhodl natočit školní film o tehdy vycházející herecké hvězdě Jaromíru Hanzlíkovi. K bilančnímu portrétu se vrátil po šestačtyřiceti letech a dokončil ho k hercovu životnímu jubileu. Hanzlíkův život byl skutečně neobyčejný už třeba tím, že uprostřed možného a absolutního vrcholu slávy a dosažení všeho, co si jen herec může přát, náhle odešel ze scény. Pravděpodobně se dostavila nekonečná únava, zdánlivě nevinná potřeba zastavit se a nadechnout uprostřed své mimořádně úspěšně nastartované herecké dráhy způsobily nečekaný životní obrat. V té souhře osudu je cosi hamletovského, co dává dokumentu hlubší příběh, a pro co mě natočení dokumentu o Hanzlíkovi tak zajímalo, vysvětluje Viktor Polesný.

  Je to neuvěřitelné, ale my dva se známe od druhé třídy. Spojuje nás přes šedesát let intenzivního přátelství, říká herec Petr Štěpánek. V roce 1966 je oba přijali na DAMU. Hanzlíkova cesta však směřovala místo do školy do Vinohradského divadla, kde si ho vyhlédli do souboru jako mladého talentovaného herce. Tehdy už jsme byli přijatí… Jarda přišel k nám domů za tátou a zeptal se ho co má dělat. A můj táta mu po svých zkušenostech ze školství řekl, ať jde k divadlu. Myslím, že to bylo nejlepší rozhodnutí, vzpomíná Petr Štěpánek.

  • Autor:
  • Publikováno: 8. února 2023

  Komentáře k článku: Jaromír Hanzlík slaví bilančním dokumentem

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,