Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Jaro v Jihočeském divadle

  S přicházejícím astronomickým jarem Jihočeské divadlo startuje do závěrečné etapy premiérového maratonu. Sezónu v Českých Budějovicích zakončí tradiční Koncert baletní školy JD v divadelním sále DK Metropol v neděli 29. 5. 2022.

  Best of pohádkový Džubox. Foto: archiv divadla

  Ještě před tím diváky čeká pět premiér. Činoherní soubor připravil tituly Jméno a Hamlet. Spojují 21. století s alžbětinskou érou, ale oba budou jistě útočit na city diváka soudobými divadelními prostředky. Francouzskou komedii Jméno ocení zejména ti, kteří se nebojí absurdních situací, které v rodině způsobí obyčejná volba neobyčejného jména pro nastávajícího potomka. Velké téma, jež představuje Shakespearův Hamlet, překvapivě uvedeme na Studiové scéně Na Půdě v novém překladu Filipa Krajníka.

  Baletní soubor uvede projekt Tristan a Isolda na hudbu Richarda Wagnera a Michala Vejskala nikoli jako zpívané, ale jako taneční divadlo. Alena Pešková, známá česká choreografka, kritiky velmi oceňovaná, která se specializuje na příběhové balety, se jihočeskému publiku v DK Metropol představí poprvé.

  Malé divadlo a jeho umělecký šéf Petr Hašek přichystal pro malé „indiánky a indiány od 10 let“ imerzivní divadlo. Inscenace Ten, který vylezl na kopec a rozhlédl se přinese jeden skutečný příběh z navažské indiánské rezervace vyprávěný třikrát zcela jinak a jinými prostředky. Každá variace má svého vypravěče, každá se odehrává v jiném indiánském obydlí, a každý z pouhých třiceti diváků tak může zažít zcela rozdílný divadelní zážitek.

  Baletní soubor uvede projekt Tristan a Isolda na hudbu Richarda Wagnera a Michala Vejskala nikoli jako zpívané, ale jako taneční divadlo. Foto: archiv divadla

  Poté Malé divadlo vyrazí mimo svou domovskou scénu. Best of pohádkový Džubox dětem přiveze a zahraje nové písničky 10 různých hudebních skladatelů s texty Jiřího Jelínka na motivy nejoblíbenějších pohádek. Děti čeká rozpustilý mejdan s loutkovými hudebními klipy na přání diváků, který vám přivezeme v naší bláznivé pojízdné dodávce Džubox JéDé přímo na ulici.

  S novým projektem přichází Ateliér 3D. Pod názvem sTYLem se skrývá krajská přehlídka mladého amatérského divadla. Bude se hrát o postup do národního kola v Ústí nad Orlicí, či v Písku. Přehlídka se ve dnech 8. – 9. dubna bude konat na jevišti Jihočeského divadla, na stejných prknech, na kterých stával J. K. Tyl a řada dalších významných umělců.

  S Králem Šumavy a dalšími hrdiny od hranice se můžete setkat ve foyer historické budovy Jihočeského divadla. Jde o výstavu Králové Šumavy, kterou JD zapůjčí Ústav pro studia totalitních režimů. Výstava bude přístupná pro návštěvníky představení JD. A dále pro veřejnost v pondělí 28. 3., 4.4. a 14.4. od 10 do 17 hodin. Výstava těsně souvisí s představením činohry Návrat Krále Šumavy podle bestselleru Davida Jana Žáka, které uvádíme v JD.

  Léto s Jihočeským divadlem vstupuje letos stejně jako pražská divadelní přehlídka Jižní spojka do 3. ročníku. Už nyní je možné si zakoupit vstupenky na velkolepý koncert v duchu vrcholně barokní hudby včetně rekonstrukce slavné Händelovy Hudby k ohňostroji, a to včetně ohňostroje. Uskuteční se ve dnech 26. – 27. 8. 2022 v kouzelném prostředí zámku Blatná.

  • Autor:
  • Publikováno: 11. března 2022

  Komentáře k článku: Jaro v Jihočeském divadle

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,