Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Rozhovor

  Jana Slouková: Nové impulzy jsou potřeba

   

  Jana Slouková FOTO PATRIK MAREK

  Rozhovor s Janou Sloukovou, která se 1. července 2017 stane uměleckou šéfkou Klicperova divadla v Hradci Králové.

  Plánujete jako nová krev razantní změny v Klicperově divadle?

  Nic přímo razantního v tuto chvíli nechystám, myslím si, že cesta, kterou jde Klicperovo divadlo poslední roky, je správná. Máme vynikající soubor, hostují u nás pozoruhodné režijní osobnosti a divácká základna je až neuvěřitelná. V devíti sezonách, které jsem zde vytvářela jako dramaturg, se, myslím, můj pohled na divadlo odrazil dostatečně.

  Teď je načase věnovat se několika slabinám, které za poslední dobu vnímám, a to je především využití Studia Beseda. Chci rozšířit nabídku o alternativnější tituly, ať už v rámci našeho repertoáru, nebo od hostujících divadel. Mým cílem je přetvořit Besedu z komorního prostoru pro více či méně konvenční inscenace v platformu pro odvážnější projekty, chtěla bych vytvořit nové skupiny předplatného přímo pro tuto scénu a minimálně jednou měsíčně zde dávat prostor nezávislým a alternativním divadlům, která mají naši diváci jinak šanci vidět pouze během festivalu. Už se těším na HaDivadlo, strašnické Divadlo X10 a další.

  Rozhodně bude pokračovat spolupráce s Davidem Drábkem, jehož autorský a režijní rukopis ke Klicperovu divadlu prostě patří, a samozřejmě se budu i nadále snažit o pravidelné návraty mých oblíbených režisérů, jako jsou Honza Frič, tandem SKUTR nebo Majo Amsler, a o získání nových režijních osobností. Spolu s Dominikou Špalkovou z Divadla DRAK bychom se také rády pokusily o užší umělecké propojení obou hradeckých divadel.

  Můžete o tomto propojení prozradit více?

  Už dlouho s Dominikou sníme o společné klicperovsko-drakovské inscenaci. Teď možná přijde čas přejít od hovorů u vína k činům. Líbily by se nám ale i menší společné nárazové projekty, koncerty, kabarety… V posledních letech se naše divadla potkávala poměrně málo a to je škoda.

  Už víte, kdo nastoupí na vaše dosavadní místo dramaturga Klicperova divadla?

  Jednoznačně jasno mám zatím jen v tom, že to bude jeden a půl dramaturga, protože práce zde bylo a je skutečně dost. Kdo bude osloven, zatím nechávám otevřené. Každopádně se na dotyčné velice těším, protože cítím, že dramaturgicky už jsem Klicperovu divadlu odevzdala maximum a nové impulzy jsou potřeba.

  Můžete prozradit, jak bude vypadat příští sezona?

  Plánujeme sedm premiér, z toho dvě ve Studiu Beseda. Autorský projekt do něj připraví Adéla Laštovková Stodolová a půjde o pořádné provětrání pánské šatny. Druhou premiéru v Besedě jsem se rozhodla svěřit Michalu Hábovi, na jehož razantní poetiku se velice těším. Při volbě titulu zatím míříme spíše do ranku současné dramatiky. Po letošním úspěšném Vincencovi se vrací režisér Petr Štindl, nebude chybět u nás v poslední době pravidelně hostující Tereza Karpianus a dvě inscenace na hlavní scénu pro nás připraví David Drábek. Srdcovou záležitostí pro mě bude také jedna zásadní ruská klasika v režii dua SKUTR. Definitivní podobu se všemi tituly zveřejníme v nejbližší době.

  Jste také jednou z dramaturgyní festivalu Divadlo evropských regionů. Na jaká témata bude hlavní program, tedy ten Klicperova divadla, zaměřený? Chystáte pro diváky nějaké novinky?

  V tuto chvíli jsme ve fázi posledních příprav. Letos se festival poprvé odehraje ve zkráceném termínu osmi dní, proto je ještě těžší vybírat to nejlepší z nejlepšího. Témata se zatím krystalizují, momentálně ještě bojuji spíše s termíny divadel a logistickými možnostmi hostování. Těším se na zahraniční soubory z Británie a Maďarska, na profilový den Divadla v Dlouhé a na předávání Ceny Marka Ravenhilla, které v rámci našeho festivalu proběhne. Pokračovat budeme v loňském projektu nočních představení OFF BESEDA a nově pod hlavičkou činoherní části přivítáme stan La Putyky. Novinek bude víc, ale s kolegy z drakovské sekce a s týmem z Open Airu nás čeká ještě hodně práce.


  Komentáře k článku: Jana Slouková: Nové impulzy jsou potřeba

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,