Divadelní noviny Aktuální vydání 9/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

9/2024

ročník 33
30. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zprávy

    Jak přilákat víc mladých do hledišť divadel?

    Ateliér při Národním divadle moravskoslezském pořádá opět po covidové pauze řádnou Letní divadelní školu pro pedagogy. Letos je hlavní část jednodenní (30. srpna), předchází jí jednodenní off-program věnovaným poezii (v pondělí 29. srpna).

    Foto: archiv projektu

    Vsadili jsme tentokráte téměř výhradně na přiblížení stávajícího i připravovaného repertoáru NDM mladému divákovi, a to právě prostřednictvím pedagogů. Účastníci LDŠ budou mít možnost nahlédnout přímo do zkouškového procesu některých chystaných inscenací nebo do dramaturgického uvažování jednotlivých souborů NDM. Sami zažijí workshopy, na které mohou během školního roku přivést své studenty. Společně s pedagogy se pokusíme hledat cesty, jak ještě lépe pracovat se studenty a obecně mladými lidmi, jak je do divadla přilákat a dokázat jim, že kulturní život – tedy návštěva divadel a dalších kulturních institucí – má smysl a k našemu životu prostě patří i v dnešní nelehké době, přiblížila zaměření letošní školy vedoucí Ateliéru pro divadelní vzdělávání při NDM Daniela Jirmanová.

    Už na pondělí 29. srpna pozvaly lektorky Ateliéru při NDM pedagogy na zajímavý celodenní workshop věnovaný poezii s akcentem na hledání nových, zajímavých způsobů, jak přiblížit umění mladému divákovi. Workshop povedou herci činohry NDM Anna Cónová a Tomáš Jirman a už je zcela zaplněn.

    V úterý 30. srpna následuje celodenní intenzívní práce se všemi čtyřmi soubory NDM. Na startu (od 9.00) budeme s účastníky diskutovat a sbírat nápady a tipy, jak by naše divadlo mohlo oslovit víc mladých lidí a jak ještě lépe s mladšími ročníky pracovat, řekla jedna z lektorek Tereza Strmisková.

    Po úvodu budou účastníci pozváni na zkoušku první premiéry sezóny: Komedii Bouřlivá plavba zkouší šéf činohry Vojtěch Štěpánek a spolu s dramaturgem Norbertem Závodským představí nejen hru a proces zkoušení, ale také celkové dílo autora – slavného britského dramatika (a zlínského rodáka) Toma Stopparda.

    Foto: archiv projektu

    NDM v minulé sezóně zahájilo tříletý cyklus Opery terezínských skladatelů. Uvede postupně díla tří nadějných hudebníků židovského původu, jejichž kariéry ukončil holocaust. Jako první měla letos v únoru premiéru opera Hanse Krásy Zásnuby ve snu v režii ředitele NDM Jiřího Nekvasila. Cyklus přiblíží dramaturg opery Juraj Bajús. Tvorbě Hanse Krásy (mj. autora známé dětské opery Brundibár), ale také dalších židovských skladatelů meziválečné éry se bude věnovat lektorka Vladimíra Dvořáková ve workshopu, který bude Ateliér při NDM v nadcházející sezóně nabízet školám.

    Muzikál představí jednu ze čtyř novinek sezóny – hororové a zároveň komediální dílo Sweeney Todd: Ďábelský lazebník z Fleet Street. Autor hudby Stephen Sondheim patří právem ke světové muzikálové špičce. Účastníci školy seznámí s jeho dílem a s dramaturgyní Hanou Novákovou nahlédnou také do příprav naší inscenace.

    Odpoledne bude pokračovat v duchu vášnivé Carmen, baletu choreografa Jiřího Pokorného. Pokorný se zaměřil především na mladší ročníky diváků a vytvořil podle známého příběhu velmi dynamickou inscenaci. Workshop (s ukázkami a patřičnými komentáři) povede šéfka souboru Lenka Dřímalová.

    V závěru školy představíme mezinárodní projekt Youth Manifesto (#youthmanifesto), do něhož se zapojilo nejen naše Činoherní studio NDM, ale kterého se letos v srpnu účastnili studenti herectví a dalších uměleckých oborů. Projekt si také klade za cíl oslovit mladé a získat je zajímavou formou pro divadlo, uzavřela Tereza Strmisková.

    • Autor:
    • Publikováno: 28. srpna 2022

    Komentáře k článku: Jak přilákat víc mladých do hledišť divadel?

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,