Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Příloha

  Ilja Racek: Měl jsem dostavět a zařídit Nové divadlo

  Ilja Racek má bohaté zkušenosti s řízením divadla v Ostravě, kde také zajišťoval rekonstrukci budovy, poté dlouhá léta vedl ostravské studio České televize a krátce byl třeba i náměstkem ministra kultury. Do září je ředitelem Divadla J. K. Tyla v Plzni.

  Ilja Racek

  S jakým úkolem vás angažovali do Plzně?

  Vloni touto dobou mě oslovil Jan Burian, který odcházel do Národního divadla, jestli bych jako ředitel především dohlédl na dostavbu, přestěhování a na zahájení provozu Nového divadla.

  Jak pokračuje dostavba Nového divadla?

  Příští týden se mají začít upravovat interiéry a osazovat sedadla, v březnu bychom měli zahájit stěhování nábytku. Budovu máme převzít do užívání v červnu.

  Kdy se otevře Nové divadlo veřejnosti?

  Plánuje se na 2. září už ve spolupráci s projektem Evropské hlavní město kultury 2015 (EHMK), který sám v novém divadle slavnostně zahájí 17. ledna.

  Jak probíhá příprava Nového divadla na sezonu?

  Velký sál bude náhradou za Komorní divadlo, které se na konci května uzavře. Přeneseme tam jedenáct inscenací a čtyři nově nastudujeme, máme na to tři měsíce! Všechno, co můžeme dělat, už je samozřejmě v běhu. Dovolené letos nebudou, ale pracovníci se na přesun docela těší. Pro malý sál, tak zvaný black box kvůli černému vykrytí, vymýšlíme funkční využití, možností i názorů je mnoho a nyní se na nich intenzivně pracuje.

  Ovlivní nová budova dislokaci souborů?

  Ve Velkém divadle zůstane opera s baletem, hrát bude i klasické operety, jak je ve světě běžné. V Novém divadle s vynikajícími technickými možnostmi a parametry získá zázemí muzikál, ale bude se o jeviště dělit s činohrou, která ve Velkém divadle bude hrát jen „velké“ klasické tituly. Nejde ovšem jen o soubory, ale hlavně o umělecké programy, jimiž prostory hodlají naplnit šéfové a dramaturgové. Vzpomínám na projekty napříč soubory, jaké jsme dělali s ostravským divadlem na Hukvaldech, myslím, že sem by se také hodily.

  Připravil jste projekty v rámci EHMK?

  Zaměstnal jsem jako manažera pro zahraniční projekty a koordinátora s EHMK Luďka Golata, neboť projektové řízení považuji za nejefektivnější. K nejzajímavějším řadím chystanou spolupráci s operním festivalem Armel, několik inscenací by se mělo hrát v Plzni. Chystáme „spanilou jízdu“ divadla a EHMK Beneluxem v lednu 2015, kde bychom uvedli přes dvacet představení. V belgickém Monsu dojednáváme evropský, možná euro-japonský operní projekt. K perspektivním řadím také společný tříletý projekt šesti evropských partnerů, financovaný z poloviny z peněz ESF-Creative Evrope. Týká se všech souborů, ale jsme ve fázi vyjednávání a hledání.

  • Autor:
  • Publikováno: 17. února 2014

  Komentáře k článku: Ilja Racek: Měl jsem dostavět a zařídit Nové divadlo

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,