Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  I po sloučení zůstanou dva sbory a dva orchestry

  Novým uměleckým šéfem opery Státní opery Praha se od 1. července stane slovinský režisér a scénograf Rok Rappl, který je známý pod uměleckým jménem Rocc. Jeho úkolem bude připravit SOP na transformaci, která má od 1. 1. 2012 vybudovat silný národní operní soubor.

  Mým dlouhodobým cílem je dramaturgicky zastřešit operní produkci ve třech nejvýznamnějších pražských divadelních domech, říká Rocc. Dnes si mezi sebou v Praze konkurují dva operní soubory. Já jsem ale přesvědčen, že naší ambicí má být schopnost konkurovat předním operním domům v Evropě. Plánem transformace je spojit operní domy Státní opery Praha, historické budovy Národního divadla a Stavovského divadla. Nový umělecký šéf SOP Rocc dosud pracoval jako umělecký šéf Janáčkovy opery Národního divadla Brno. V Brně též vystudoval JAMU a působil mimo jiné v Curychu, Lipsku, v Lubljani, Varšavě a Offenbachu nad Mohanem. Mým hlavním úkolem v následujících dnech bude detailně se seznámit s uměleckými soubory a provozem obou oper a vytvořit odpovídající harmonogram transformace, doplňuje Rocc. Chci posílit umělecký potenciál sólistů SOP a zajistit co nejkvalitnější průběh již naplánované sezóny 2011/2012. Těším se na práci, která nás čeká, a jsem rád, že ji mohu realizovat v týmu s ředitelem Ondřejem Černým.

  Ředitel Národního divadla a pověřený ředitel SOP Ondřej Černý k tomu dodává: Kolem transformace opery v Praze vznikla řada dezinformací. Nehledě na tyto fámy, i po sloučení obou subjektů zůstanou dva sbory a dva orchestry, u nichž bude zachováno i jméno spojené tradicí s ND a SOP. Cílem transformace je zlepšit podmínky pro práci všech souborů, které jsou nyní podfinancované. Jmenování Rocca uměleckým šéfem SOP komentuje Ondřej Černý slovy: Přesvědčil jsem se o tom, že má v sobě silné šéfovsko-umělecké uvažování, potřebnou flexibilitu a velký komunikační potenciál. Charakterizují ho pevnost a integrita osobnosti vlastnosti tolik potřebné pro jeho nelehký úkol.

  Ondřej Palouš, Národní divadlo Praha

  • Autor:
  • Publikováno: 21. června 2011

  Komentáře k článku: I po sloučení zůstanou dva sbory a dva orchestry

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,