Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Hulcovy bleskovky z festivalu Divadlo Plzeň (No. 0)

  Mezinárodní festival Divadlo Plzeň, který proběhne od 15. do 19. září, se koná již poosmnácté. „Těm, kdo fandí divadlu“ nabídne 35 představení souborů z České republiky, Lotyšska, Maďarska, Německa, Polska, Slovenska, Srbska a Turecka. V rámci festivalového Epilogu pak od 20. do 23. září vystoupí další tři tuzemská (pražská) divadla.

  Divadlo je divadlo je divadlo

  Festival je festival je festival, říkám si s každým příjezdem na divadelní či jiný festival. Nejinak je tomu s festivalem Divadlo Plzeň. Bývá ospalý, do sebe uzavřený, snobský, město míjející a obyvateli města opomíjený. A když performeři vstoupí do ulic a na náměstí – jako například před časem ostravské Bílé divadlo – vzbuzuje podiv, nepochopení, nevole a rozhořčení. Bude takový i letos, kdy se Plzeňští pyšní dechberoucím titulem Evropské hlavní město kultury 2015? Uvidíme. Pokusím se na těchto virtuálních stránkách podávat blesková svědectví. Od žákovských let hraju závodně šachy, tak snad své i festivalové časové tísně nějak zvládnu. Šach není mat, garde není šach a mat je konec. Pěšci jdou vpřed, koně skáčou, střelci střílí, věže táhnou. Festival začíná: 1. e4 – e5. Fandíme divadlu. Divadlo je divadlo je divadlo.

  Ze světa

  Pro začátek cituju z tiskové zprávy, co a kdy se na festivalu chystá:

  Letos jsme nejvíce hrdí na inscenaci Sound of Silence z Nového rižského divadla, o niž jsme se snažili několik let, říká dramaturgyně Kamila Černá. Režisér Alvis Hermanis patří k nejpozoruhodnějším tvůrcům východní Evropy. Toto představení beze slov s písněmi Simona a Garfunkela hostovalo s obrovským úspěchem na řadě evropských jevišť a získalo několik prestižních ocenění. Autoři se inspirovali „koncertem Simona a Garfunkela v roce 1968 v Rize, který se nikdy nekonal“.

  Srbské národní divadlo z Nového Sadu přijede do Plzně se „snovým“ představením Loď pro panenky. Jde o jednu z nejúspěšnějších a nejoriginálnějších tamějších inscenací uplynulých let, jejíž hrdinové procházejí světem pohádek.

  Zahraniční program představí také dvě nová, ale v evropském kontextu ale již významná jména – režiséry Maju Kleczewskou z Polska a Sándora Zsotéra z Maďarska. Kleczewska nastudovala v divadle Teatr Polski z Bydhoště provokativní inscenaci Čechovova Platonova, kterou polská kritika označila za „čechovovské orgie“. Zsotér inscenoval netradičním, minimalistickým způsobem v Divadle Gézy Gárdonyiho v maďarském Egeru Shakespearova Kupce benátského. Jeho děj umístil mezi současné panelákové bloky. Inscenace získala v Maďarsku ocenění Nejlepší inscenace a Nejlepší scénografie sezony.

  Z domova

  Tuzemská divadla se stanou již podruhé součástí přehlídky Czech Theatre Showcase pořádané ve spolupráci s Institutem umění – Divadelním ústavem. Zahraničním producentům, kritikům či divadelníkům se tak snaží prezentovat „nejlepší české scény“. Domácí program nemá jednotící téma, jde jednoduše o nejzajímavější inscenace uplynulé sezony, říká dramaturg této přehlídky a festivalu Divadlo, redaktor Divadelních novin Jan Kerbr. Do výběru se dostala „osvědčená“ divadla, z režisérů například dvakrát Jan Mikulášek, režisér, jehož inscenace v poslední době vzbudily zájem i v zahraničí, podotýká další dramaturgyně Kamila Černá. Návštěvníci festivalu uvidí jak pražské scény – Dejvické divadlo (Muž bez minulosti), Divadlo Komedie (Weissenstein), Národní divadlo (Blackbird) – tak dvě z Brna – Národní divadlo Brno (Divadlo Reduta – Elementární částice), Divadlo Husa na provázku (Prase) – a dále Divadlo Petra Bezruče z Ostravy (Divoká kachna), Naivní divadlo z Liberce (Labutí jezírko) a obě hostitelská: Divadlo J. K. Tyla (Monty Python´s Spamalot) a Divadlo Alfa (James Blond) z Plzně.

  Off program

  Součástí festivalu je již tradičně OFF program. S novým projektem Teatromat se na něm představí pražské divadlo Vosto5, Divadlo Letí uvede nejnovější text současného irského dramatika Marka O´Rowea Terminus. Na své si také přijdou ctitelé site-specific projektů, nového cirkusu, pohybového a alternativního divadla. Program připravilo o.s. Johan. Antalya State Theatre z Turecka, Divadlo Pôtoň ze Slovenska, Cirkus Mlejn, VerTeDance, Divadlo Archa… to je pouze několik jmen, která se představí v prostoru Moving Station (železniční zastávka Plzeň – Jižní předměstí), v objektu bývalého pivovaru Světovar a v klášteru Plasy.

  Divadlo ve veřejném prostoru

  Festival nabídne několik akcí ve veřejném prostoru. Přímo na hlavním plzeňském náměstí Republiky uvede 16. září od 21 hodin hamburský soubor Bängditos Theater hodinové představení Fontána / Überfluss. Další dva večery budou v Křižíkových sadech patřit projektu TaBALADA česko-francouzského souboru nového cirkusu Décalages, která je volně inspirovaná japonskou legendou Obasute a kombinuje postupy a techniky cirkusového umění, vzdušné akrobacie a fyzického a loutkového divadla s hudbou a zpěvem.

  Epilog a další informace

  Na hlavní program festivalu (15. – 19. září) naváže další týden tradičně festivalový Epilog (20. – 23. září) s výběrem tří pražských divadel – Divadlo v Dlouhé (U Hitlerů v kuchyni), Divadlo ABC (Saturnin) a Činoherní klub (Léda).

  Doprovodný program zahrne workshop a výstavu divadelní fotografie, videoworkshop, výstavu Nové divadlo v Plzni a diskuse.

  Vstupenky jsou v prodeji v obvyklých místech a v síti Plzeňská vstupenka (www.plzenskavstupenka.cz). Festival poskytuje studentské slevy.

  Více informací na www.festivaldivadlo.cz


  Komentáře k článku: Hulcovy bleskovky z festivalu Divadlo Plzeň (No. 0)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,