Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Hradecká TOP 03 (podle Vladimíra Hulce)

  Na festivalu jsem byl bohužel jen necelých pět dnů, tak je mé „top“ jistě omezené, zvlášť když nemohu hlasovat pro inscenace, které znám, ale na festivalu jsem je – právě proto – neviděl. Přesto se pokusím u „svého“ top Top o jistou nesystémovost, jak je ostatně mým zvykem a stylem psaní i života.

  1/ Forman s Havlem u moře aneb Jsou dny, kdy svítá o něco dřív – souborné provedení projektu Perverze v Čechách, Divadlo Husa na provázku Brno
  Všechny tři inscenace znám, a tak jsem si jen sem tam mezi ostatními představeními a dračí poutí před Drakem odskakoval na mezihry či krátké nahlížení na aktuální dění. Uvedení všech tří dílů projektu s mnoha vsuvkami, mezihrami a tancem všech na závěr je událost překračující meze obvyklého představení a je bez jakýchkoli pochyb festivalovým Top letošního ročníku. Navíc jde o vysoce ironickou a jízlivou, byť často i laskavou a místy (záměrně) sentimentálně dojímavou reflexi české minulosti posledních padesáti let s přesahem do současnosti, obsahující i originální, ryze soudobou interpretaci Havla a jeho díla, jaká na českých jevištích dosud nevznikla.

  2/ Jánošík, Janosik? Jánošík! – Divadlo Drak HK / Staré divadlo K. Spišáka Nitra / Teatr Lalka Warszawa
  Další festivalová událost. Jedinečné uvedení (propojení) tří různých inscenací tří různých souborů ze tří různých států v jediném (zhruba hodinovém) celku s jediným tématem – Jánošík se v této zkratce setkává s českou ironií, polským heroismem i poctivým slovenským folklórem. A vůbec nejde pouze o umělé spojení vyžadující umělé dýchání. Možná právě naopak. Vzájemná národní i divadelní různorodost se zvláštním způsobem propojuje  a v mnoha ohledech i doplňuje a obsahově a výrazově obohacuje.

  3/ Svět podle Fagi – DNO (Jiří Jelínek and Co.)
  Letošní ročník byl ve znamení Open Air. Jeho program byl živejší, soudobější a především daleko pestřejší a divadelně aktuálnější než hlavní program. Rád bych zde uvedl Vosto5 a jejich Teatromat, ale viděl jsme jej jinde a do naprosto přeplněného Open stanu jsem se necpal. I FKK jsem viděl jinde. I Jiřího Jelínka a jeho inkarnace DNO. Jednu z nich jsem však v Open stanu absolvoval: Svět podle Fagi hned první den 21. června. Jelínek našel v Michalu Daleckém skvělého partnera a v komiksové postavičce Fagi nádherně pitoreskní figurku umožňující nekonečné množství komických (komiksových) čísel. To není divadlo, to je punk! To není představení, to je životní názor!


  Komentáře k článku: Hradecká TOP 03 (podle Vladimíra Hulce)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,