Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext

  Hra o jablko

  Mnohospektrální komise se zastoupením výživových poradců, designérů a PR odborníků bojuje pod záštitou ministra zemědělství Petra Bendla výjimečnou bitvu: jde o jablko a jde i o to dětské srdíčko. Cíl je zdánlivě prostý: přesvědčit děti, že jíst jablko – případně jiné ovoce, třeba švestku – je nejenom zdravé, ale i zábavné.

  Přibližně takto vysvětlila koncept projektu Zdravá svačina v České televizi jeho hlavní organizátorka Marcela Olmer, jinak ředitelka PR a komunikační agentury, která pracuje mimo jiné i pro jednu značku piva či jednu sázkovou kancelář. Nic proti tomu – propagace jablka vyžaduje odbornici.

  Nicméně zpět k projektu: Děti nebaví jíst jablka. Ani švestky. A pozor: děti to ani ne­umějí, pokud nemají například jablko – čert ví, jak je tomu u švestky – pečlivě nakrájené. Umění zakousnout se do jablka, to je dnes něco jako dávno zaniklé řemeslo, cosi komicky zastaralého a neatraktivního, jako když někdo uměl na návsi prohánět káču. Třeba to byl virtuos, ale promlouvající k dřevním dobám.

  Kreativci ministerstva zemědělství a PR agentury tedy nejprve pozvali výživové specialisty. Ti potvrdili, že „jsme, co jíme“ a že jíst zdravě je lepší než jíst nezdravě. Ale to by nebyli kreativci, aby nepřišli ještě s nějakým bonusem! K výživovým poradcům přizvali ještě designéry a vyhlásili soutěž o zatraktivnění konzumace ovoce. Vyhrál koncept Žrouti mladé designérky z ústecké vysoké školy: je to sada tří produktů Jablečňák, Vrták a Kousal, což jsou produkty upravující ovoce a zeleninu. Jablečňák například je produkt, který porcuje jablko.

  „A vy sama si také vyhrajete, když si krájíte ovoce a zeleninu?“, ptala se ve studiu ČT moderátorka vítězné designérky. „Zas tolik to neprožívám, když si dělám salát,“ zněla poněkud demotivující odpověď. Jde přitom právě o to, abychom děti naučili silnému prožitku v kontaktu s jablkem. Jistě: na zakousnutí do celého plodu už můžeme zapomenout, doba se prostě změnila. Proto dítěti co nejdříve, dokud je ještě hravé, nabídněme zábavné způsoby, jak jablko krájet, porcovat, tvarovat…

  Kreativci, výživoví poradci, ministr Bendl a pochopitelně i ovocnářská unie geniálně vystihli věc, která vypadá banálně, ale vykutat ji ze spleti nepřehledných okolností lidského života vůbec není jednoduché: jablko je třeba s definitivní platností zbavit nánosu jakéhokoli sentimentu, je třeba ho odosobnit, očistit od temných a málo srozumitelných vazeb na „přírodu“. Jablko se teprve jako promyšleně porcovaný produkt může stát snadným a zábavným.

  Jsme to, co jíme.

  Literární noviny číslo 12/2013 vyšly 21. března 2013.

  www.literarky.cz / [email protected]


  Komentáře k článku: Hra o jablko

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,