Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Horácké divadlo v Jihlavě

  Nová budova Horáckého divadla v Jihlavě byla slavnostně otevřena v říjnu 1995. Jejími architekty jsou Miroslav Melena, Václav Králíček, Tomáš Brix, Jan Vančura a Vladimír Krátký.

  Vlásenkárna FOTO VÍT POKORNÝ

  Archiv divadla FOTO VÍT POKORNÝ

  Hlavním impulzem pro stavbu nového sídla Horáckého divadla byl havarijní stav staré budovy, jevištní múze sloužila již od poloviny 19. století. Chátrání divadla v osmdesátých letech minulého století prakticky znemožnilo pravidelný divadelní provoz. Naštěstí se podařilo zastavit brutální demolici historické zástavby na přelomu osmdesátých a devadesátých let, jež stavbu nové divadelní scény na místě té staré doprovázela.

  Výše jmenovaní architekti novou budovu Horáckého divadla vyprojektovali na základě postmoderního mísení různých architektonických stylů a organicky ji propojili s barokním okolím. V „těle“ novostavby je tak kupříkladu zachována historická fasáda starého Horáckého divadla. Kromě divadelního sálu a diváckého zázemí je součástí nové budovy prosklená průchozí pasáž s galerií, divadelním klubem a Malou scénou. Vedení divadla a administrativa sídlí ve vedlejším domě, jenž původně, kromě jiného, sloužil jako ubytovna zaměstnanců divadla. Zde lze nalézt i divadelní archiv.

  Kapacita divadelního sálu je 313 míst. Podle ředitele Horáckého divadla Ondreje Remiáše původní projekt nové budovy počítal s ambiciózními technickými finesami, kupříkladu s výsuvným jevištěm. Nedostatek financí však tyto nákladné nápady (možná pouze prozatím) zhatil.

  Malírna kulis FOTO VÍT POKORNÝ

  Prádelna kostýmů FOTO VÍT POKORNÝ


  Komentáře k článku: Horácké divadlo v Jihlavě

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *



  Obsah,