Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Hledají se 4 průkopníci

  Zcela nový obor Světelný design lze od příštího akademického roku 2013/2014 studovat na Divadelní fakultě Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Ještě do konce měsíce března mohou zájemci posílat přihlášky na adresu školy. Nezvyklý obor budou studovat maximálně čtyři studenti. Jedním ze specializovaných předmětů bude například osvětlování architektury.

  Divadelní fakulta JAMU Brno. FOTO archiv DiFa JAMU

  Práce se světlem a projekcemi se ve světovém a postupně i v českém divadle vyvíjí v samostatnou uměleckou disciplínu. Světelný designer se stává často důležitým členem inscenačních týmů vedle režiséra, scénografa nebo kostýmního výtvarníka.  Ukazuje se, dnes už v divadle nestačí pouze osvětlovači, ale že je zapotřebí připravit výtvarně cítící tvůrce, kteří budou zároveň připraveni zvládat moderní technologie, komentuje vznik nového oboru profesor brněnské akademie Josef Kovalčuk .

  Půjde o magisterské dvouleté studium, přijati mohou být absolventi bakalářského studia oborů, jako je scénografie, režie, jevištní technologie nebo výtvarných škol. Základem studia bude tvorba akademických i praktických projektů v oblasti činoherního, muzikálového a operního divadla. Důležitá bude práce s moderními technologiemi a novými typy osvětlovacích i projekčních programů. Zároveň budou studenti vzděláváni v oblasti scénografie i v některých divadelních disciplínách. Škola plánuje nabídnout obor toliko kvartetu studentů. Tento počet je dán zejména tím, že v rámci studia budou posluchači pracovat s technologiemi, jejichž množství je omezené. Zároveň půjde o studium značně individualizované. Uplatnění by absolventi měli najít jak v divadlech, kde je pociťovaný nedostatek odborníků schopných pracovat s moderními technologiemi, tak v médiích či dalších kulturních zařízeních, vysvětluje profesor Kovalčuk. Absolventi by podle něj měli být připraveni také k realizacím architektonického svícení, návrhům osvětlení výstav, filmovému a televiznímu svícení, světelnému designu v zábavném průmyslu (koncerty populární hudby, události, show…).

  Ve dvoukolovém přijímacím řízení musí zájemci prokázat znalosti z oblasti dějin umění a divadla (výrazný kulturní a společenský rozhled, mimořádný zájem o různé druhy umění, znalost významných děl). Dále bude požadována znalost základů scénografie, (jevištní) technologie a také alespoň jednoho cizího jazyka. Důležitá bude schopnost kreativního myšlení směřujícího k samostatné umělecké činnosti. Ve druhém kole budou mít uchazeči za úkol vypracovat analýzu zadaného dramatického textu s důrazem na prostorové, světelné a barevné řešení vybraných situací, doplnil profesor Kovalčuk. Podobné studijní obory existují zatím jen v zahraničí. K novým oborům na Divadelní fakultě JAMU patří i kupříkladu obor Audiovizuální tvorba a divadlo.

  Přihlášky ke studiu Světelného designu lze podávat do konce března. Přijímací řízení se uskuteční v červnu.

  Adresa DIFA (pro odeslání přihlášky + kontakt na případné dotazy):

  DIFA JAMU, Mozartova 1, 662 15 Brno; tel.: 542 591 303; fax: 542 591 352;

  e-mail: oulehlova@jamu.cz

  web: http://difa.jamu.cz


  Komentáře k článku: Hledají se 4 průkopníci

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,