Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Hit-muzikál pro adventní čas

  Pokud vám v muzikálové Praze chyběla adventní muzikálová představení, co jsou ve světě více než samozřejmostí, nemusíte zoufat. Zdá se, že letošním rokem počínaje chtějí divadelní producenti tuto mezeru zaplnit, navíc poměrně příjemnou cestou.

  Linda Rybová v andventním muzikálu Vánoční zázrak FOTO ARCHIV

  Nová muzikálová komedie Divadla Broadway Vánoční zázrak využívá vánoční i ty největší nesváteční hity Janka Ledeckého. Pojednává o malém chlapci Tomášovi, kterého na premiéře představoval roztomilý Filip Antonio, dokonale bezprostřední a ještě lépe sehraný se svými dospělými hereckými partnery. Tomáš se narodil o Vánocích, jeho maminka při tom zemřela, a otec, úspěšný developer Marek, se s tím dosud úplně nesmířil – tak se Vánoce v této rodině slaví pouze jako narozeniny. Markovi však přijde do cesty jeho dávná láska Veronika, která malého Tomáše začne seznamovat s vánočními zvyky, sama má ale velké tajemství.

  Zápletka není příliš originální, v různých obměnách ji známe zejména z amerických filmů. Jednoduchý až banální příběh je opět, jak podle nepsaného pravidla, nešvarem odnože zvané jukebox musical, u nás známější jako hit-muzikál, a je třeba tolerovat, že tu jde o potřebu napasovat známé a divákem oblíbené písně na novou přizpůsobenou dějovou linku. Známé rádiové hity éteru devadesátých let minulého století jsou ale vloženy do libreta nápaditě. Budu všechno, co si budeš přát je zde ve žhavějším balení, projekce fotografií do Pěkná, pěkná, pěkná příjemně dojme a rošťácké řádění na šlágr z největších Na ptáky jsme krátký neodbytně zabrnká na strunu nostalgie mladších věkových skupin. Skladby jsou v novém aranžérském hávu Martina Kumžáka, příliš změn ale posluchač nepocítí. Hudební doprovod obstarává dle zvyklostí half-playback.

  Ačkoli režijní styl Radka Balaše může být pro někoho až příliš svérázný a bláznivý, zde se mu podařilo vytvořit jednoduchý, smysl dávající celek. Pokud inscenace jede na crazy vlně, pak pouze v příslušných obrazech (však si americký Santa Claus trochu barevného kýče zaslouží). Jistě, narazil i na některé mantinely, primárně co se pěvecké stránky týče. Téměř všichni představitelé hlavních rolí využívají projevu, jemuž se říká „herecké zpívání“. Naštěstí Ledeckého písničková tvorba ho v tomto konkrétním případě bez větších problémů ustojí, zvláště když Martin Trnavský a Linda Rybová v rolích Marka a Veroniky jsou sympaticky přirození, ovšem v pěveckých partiích je patrná herecká a pohybová statičnost. Také by celkovému tvaru slušelo trochu ukrotit postavu temperamentního strejdy Páji v podání Aleše Hámy, ale jak divadelní zkušenost praví, Pája je díky různým vtípkům divácky jednoznačně nejvděčnější. Naštěstí má proti sobě rozvážný dědečkovský protipól Petra Kostky. Některé projekce, promítané na LED obrazovky vypůjčené z Kata Mydláře, pomáhají vtipně posouvat příběh, stejně lze pochválit i detailní scénografii Šimona Cabana. Jen by Balaš v pozici dramaturga mohl očistit scénář od několika nesmyslů. Přes drobné nedostatky se jedná o inscenaci příjemnou, která hravě zapadne do šuplíku pro „celou rodinu“. Pro značně problematický repertoár Divadla Broadway by mohly být podobné projekty dobrou cestou do budoucna.

  Divadlo Broadway Praha – Janek Ledecký, Jan Potměšil: Vánoční zázrak. Režie a dramaturgie Radek Balaš, scéna Šimon Caban, kostýmy Simona Rybáková, choreografie Jana Hanušová, nastudování pěveckých partů Jiří Březík, hudební aranžmá Martin Kumžák. Premiéra 30. listopadu 2011.


  Komentáře k článku: Hit-muzikál pro adventní čas

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,