Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Herecká asociace informuje

  Herecká asociace velmi intenzivně spolupracuje na zásadních podnětech, které by měly legislativně podnítit význam kultury v aktuálním světě neviditelné ruky trhu. Jedná se především o tyto právní normy, které snad zamezí vytvořit z umělců bezduché otroky:

  Zákon o kultuře Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS, jejíž je Herecká asociace členem) opřipomínkovala návrh zákona o kultuře. Zákon o kultuře je velice důležitý. Nejde rozhodně o převratné legislativní dílo, ale je důležité, aby vůbec nějaký takový zákon spatřil světlo světa. (A to přes to, že je velice obecný.) Stejně důležité ovšem bude dohodnout mechanismy jeho zavedení s ministerstvem a mít připravenu půdu i na úrovni krajů. Možná úprava, která by nutila například i krajská města k vytvoření dlouhodobé kulturní politiky, je možná. Je vůbec nutné zavádět zákon o kultuře, když o zásadním významu kultury u nás snad nikdo nepochybuje?

  Paragraf 123 odst. 6 písmeno e) novely zákoníku práce MPSV odmítlo upravit § 6 tak, aby zaměstnanci měli zajištěnu odměnu minimálně ve výši platového stupně podle odpracovaných let. Tato dílčí úprava, která by odstranila problém nerovného zacházení se zaměstnanci v § 123 odst. 6 písmeno e) zní:

  „e) podmínky pro zvláštní způsob zařazení do platové třídy a určení platového tarifu pro zaměstnance, kteří vykonávají práce, jejichž úspěšné provádění závisí především na míře talentu nebo na fyzické zdatnosti, pro zaměstnance poskytovatele zdravotních služeb a pro zaměstnance vykonávající jednoduché obslužné nebo rutinní práce; výše platového tarifu určeného zvláštním způsobem pro zaměstnance poskytovatele zdravotních služeb musí být určena nejméně ve výši odpovídající platovému tarifu, který zaměstnanci jinak přísluší podle platové třídy a platového stupně“.

  Chápeme, že tato neuvěřitelná formulace nikomu nic neřekne. Lidsky přeloženo to znamená, aby byli herci odměňováni jako všichni občané této země podle odpracovaných let a v této souvislosti zhodnocené kvalifikace.

  Jiří Hromada

  prezident Herecké asociace


  Komentáře k článku: Herecká asociace informuje

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,