Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Herecká asociace informuje

  Česká televize: reprízné bude!

  Dopisem z 30. června 2014 vypověděl generální ředitel ČT Petr Dvořák smlouvu s HA o odměňování a pracovních podmínkách při vytváření hereckých uměleckých výkonů mimo pracovní poměr pro ČT (a o jejich užití). Po půlročním jednání s HA byla výpověď zdůvodněna tím, že smlouva obsahuje prvky kartelu (pravidla odměňování).

  Vzhledem k tomu, že výpověď měla vstoupit v platnost k 1. říjnu 2014, svolal prezident HA na 14. září krizový štáb s těmi, kteří byli u zrodu původní smlouvy (v roce 2004), a s dalšími osobnostmi. Jednání se zúčastnilo také prezidium HA.

  Krizový štáb se shodl, že HA bude trvat na tom, aby byla znovu podepsána nová smlouva s tím, že z ní budou odstraněny prvky kartelu, ale reprízné zůstane ve stejné výši jako dosud (8 % z honoráře). Dále, že HA vyhoví návrhu ČT, aby pro dětské studio – D – se herci vzdali reprízného, ale bylo jim kompenzováno vyšším honorářem (tyto pořady se reprízují několikrát denně a ČT by je neufinancovala).

  Na jednání prezidenta HA a šéfa dabingové sekce Z. Hrušky (19. září) s generálním ředitelem ČT P. Dvořákem a ředitelem výroby V. Myslíkem bylo dosaženo shody. Tak snad nám tento konsenzus vydrží alespoň dalších deset let.

  Dabing – herecká solidarita Ivan Trojan zareagoval na statečný postoj herců (které zastupuje agentura MPG od 1. května 2014 a kteří již několik měsíců nejsou obsazováni) tím, že zaslal na konto HA finanční příspěvek, ze kterého mohou čerpat ti z vás, kteří se ocitli v mimořádné finanční nouzi.

  Protože několik dalších kolegů a kolegyň zareagovalo dobrou vůlí rovněž přispívat na tento účel, rozhodlo se prezidium HA založit samostatný účet (107–8706490247/0100), který bude sloužit k této podpoře. Prosíme, abyste vždy uvedli variabilní symbol: 682016. Děkujeme vám všem, kteří poskytnete finanční podporu, a prosíme – uveďte vždy své jméno (abychom věděli, komu náleží náš upřímný dík). Obdobně lze zažádat o podporu Nadaci život umělce.

  Žádosti o podporu vyhodnotí dabingová sekce a následně obratem projedná prezidium HA.

  Jiří Hromada Zdeněk Hruška


  Komentáře k článku: Herecká asociace informuje

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,