Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2020

ročník 28
18. 2.–2. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  HD Jihlava má novou zkušebnu

  Herci Horáckého divadla mají od Nového roku k dispozici novou Zkušebnu. Je na místě bývalé divadelní kavárny. První inscenace, kterou v jejích prostorách pro diváky připraví, bude komedie Popel a pálenka. Premiéra je naplánovaná na 27. ledna.

  Architekt Pavel Kocych v nové Zkušbně. FOTO HDJ

  Zkušebna je součástí rekonstrukce za asi 12 milionů korun, díky které vznikla i nová kavárna a restaurace a prodejna vstupenek. Jejich provoz bude zahájen na jaře, řekla mluvčí divadla Mirka Kvíčalová.

  Doposud herci zkoušeli přímo na podiu malé a velké scény. Začali jsme víc hrát, hrajeme hodně dopoledne pro školy a v tuto chvíli už prostor pro zkoušky hodně chybí, nebo chyběl, řekla Kvíčalová. Novému prostoru zůstal název Zkušebna, i když jde o multifunkční sál.

  Zkušebna bude veřejnosti sloužit při divadelních či tanečních workshopech a vzdělávacích akcích. FOTO HDJ

  Veřejnosti bude sloužit při divadelních či tanečních workshopech a vzdělávacích akcích. Máme i takové plány, že tady budeme hlídat děti, aby mohli jít mladí lidé do divadla. Třeba od pěti hodin budeme dávat odpolední představení s hlídáním dětí, které bude probíhat tady ve zkušebně. A nebude to jen tak, že tady mohou běhat. Bude tady s nimi někdo, kdo se jim bude divadelně věnovat, doplnila mluvčí. Prozatím je ale zkušebna vyhrazena hercům. Kromě komedie Popel a pálenka v ní nastudují také Čechovova Racka, který bude mít premiéru 10. února.

  Do 5. ledna se mohou zájemci přihlásit do výběrového řízení na provoz divadelní kavárny, která bude sídlit v těchto místech. FOTO HDJ

  Rekonstrukce částí moderní budovy Horáckého divadla začala v červnu loňského roku. V přízemí vznikla nová prodejna vstupenek a divadelní kavárna a restaurace. Jejího provozovatele divadlo teprve hledá. Nabídky zájemců přijímá do 5. ledna.

  V 1. patře se bývalá kavárna změnila na víceúčelovou zkušebnu. Rekonstrukce se návštěvníků divadla dotkla zejména v tom, že prodej vstupenek byl provizorně umístěn v přízemí ředitelství divadla, které s divadlem přímo sousedí.

  Horácké divadlo Jihlava je jedinou profesionální scénou na Vysočině s dvacítkou herců a dalšími padesáti zaměstnanci. Ročně jej navštíví přes 60.000 diváků. Divadelní budova je z roku 1995. Stojí na místě původního divadla, které bylo v roce 1990 zbořeno. Od roku 2003 je zřizovatelem divadla Kraj Vysočina.

  /Převzato z Divadlo.cz/

  • Autor:
  • Publikováno: 2. ledna 2018

  Komentáře k článku: HD Jihlava má novou zkušebnu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,