Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Havel od úterý v Kutné Hoře

  Ve Spolkovém domě v Kutné Hoře bude v úterý 4. října zahájena výstava fotografií Pavla Váchy Václav Havel. Vernisáž začne v 17 hodin. Na kytaru zahraje Norbi Kovács.

  vacha2016

  …pár slov k výstavě…

  Čas utíká nezadržitelně… s odcházejícími dny mizí i vzpomínky. S odcházejícím časem odchází i lidé a čas bere i vzpomínky na ně. Jsou lidé, příběhy, události, které by neměly upadat do nepaměti… Václav Havel je jedním z těch, kdo by se neměli ztrácet z paměti. Navíc letos si připomínáme dvě jeho výročí: 80 let od narození a 5 let od jeho odchodu.

  S Petrem Oslzlým a Milošem Formanem. FOTO PAVEL VÁCHA

  S Petrem Oslzlým a Milošem Formanem. FOTO PAVEL VÁCHA

  Čeština má jedno velmi případné přísloví: Sejde s očí, sejde z mysli… Lidová moudrost upozorňuje na důležitost paměti obrazů, zahlédnutý obrázek může v naší paměti vyvolat řetěz vzpomínek. Obrazové paměti  se člověk už od pradávna snažil pomáhat, vzpomeňme na malby v jeskyních, které měly připomínat úspěšné lovy. Kresby a malby se někdy velice přiblížily skutečné podobě zobrazovaných osob či dějů – ale až geniální Daguerův vynález – fotografie – nám dává možnost zachovat skutečnou podobu, zachytit i kouzlo neopakovatelných okamžiků mizejícího života, zastavit mizející čas. Každá fotografie i bez ohledu na své výtvarné hodnoty dokáže vyvolat další vzpomínky na lidi, situace, příběhy.

  Pavel Vácha

  Václav Havel s Pavlem Landovským. FOTO PAVEL VÁCHA

  S Pavlem Landovským. FOTO PAVEL VÁCHA

  Pavel Vácha pro tuto výstavu vybral z hloubi archivu pár fotografií z let 1963 – 2011, kterými by chtěl připomenout  několik okamžiků ze života  Václava Havla, velké osobnosti, která by neměla upadat do nepaměti. Tato malá kolekce fotografií nemá a ani nemůže být  ohlédnutím za celým životem Václava Havla. Je to jen řada okamžiků a situací, které  autor potkal a které  mohl fotografovat.  Okamžiky zachycené na některých fotografiích s odcházejícím časem dostaly jiný, někdy až historický význam.  Nejstarší fotografie této kolekce zachytila Václava Havla v klubu Divadla Na Zábradlí těsně po skončené premieře jeho první hry Zahradní slavnosti.

  Další fotografie jsou určitým historickým paradoxem- fotografie VH hovořícího z balkonu Paláce Kinských po návratu z důležité cesty do USA může vyvolat neblahou vzpomínku na jiného mluvčího, jehož projev ze stejného místa začínal „přicházím z Hradu“. Další obrazové vzpomínky zachytily důležitá setkání s politiky, umělci i významné chvíle.

  Výstava je jen hromádkou útržků fotografických vzpomínek. Autor by byl  ale rád, kdyby se stala jeho skromným příspěvkem proti nepaměti…

  Pavel Vácha. FOTO KVĚTA KORBÁŘOVÁ

  Pavel Vácha. FOTO KVĚTA KORBÁŘOVÁ

  Pavel Vácha se narodil  1940 v Praze, po studiích geologie a několika letech praxe v oboru, studoval fotografii na FAMU v Praze. V roce 1968 absolvoval (jako jeden z prvních) obor výtvarná fotografie. Již během studia pracoval jako fotoreportér pro deníky i časopisy. Od absolutoria pracuje jako volný fotograf- výtvarník. V průběhu let spolupracoval s mnoha časopisy i nakladatelstvími u nás i v zahraničí. Publikoval řadu knih, některé získaly prestižní zahraniční ocenění. Mimo jiné ilustroval fotografiemi knihu Dr. Lubomíra Dorůžky Jazz mezi tanky a klíči. Spolupracuje i s hudebními nakladatelstvími, vytvořil fotografie pro více než dvě stovky obalů hudebních nosičů nahrávek klasické i moderní hudby. Fotografuje divadlo, hudební svět, architekturu. Kromě účasti na mnoha domácích i zahraničních skupinových výstavách uspořádal více než čtyři desítky autorských výstav doma i v zahraničí. Jeho práce jsou zastoupeny v domácích i zahraničních galeriích a soukromých sbírkách.

  • Autor:
  • Publikováno: 3. října 2016

  Komentáře k článku: Havel od úterý v Kutné Hoře

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,