Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Havel má na Zábradlí popelník

  V pražském Divadle Na zábradlí byla 18. prosince – k prvnímu výročí úmrtí prezidenta a dramatika Václava Havla – slavnostně odhalena jeho pamětní deska.

  Pamětní deska dramatika Václava Havla na Divadle Na zábradlí. Jejím autorem je výtvarník David Černý. FOTO archiv

  Bronzová deska je umístěna vedle vchodu, navrhl ji bez nároku na honorář výtvarník David Černý. Výroba byla financována z příspěvků několika desítek drobných dárců.

  Sešlo se nám tolik peněz, že dodnes jejich příspěvky vracíme, komentovala to ředitelka divadla Doubravka Svobodová. Na desce je stylizovaný popelník s nedopalky, dvě sklínky na alkohol a tužka, na jejímž konci je místo gumy Havlova miniaturní busta.

  „Zažil jsem tu slavnou dobu, kdy byl můj bratr katapultován z role kulisáka do role světového dramatika…“ Ivan Havel odhaluje pamětní desku svému bratrovi (vpravo ministr zahraničí Karel Schwarzenberg). FOTO archiv

  Poté, co pamětní desku odhalil Ivan Havel s ministrem zahraničních věcí Karlem Schwarzenbergem, pokračoval slavnostní akt na jevišti DNz scénickým čtením z nedávno vydané knihy Anny Freimanové věnované Havlovým textům zabývajícím se divadlem a příznačně nazvané Václav Havel o divadle. Václava Havla ještě připomíná výstava fotografií Jana Kašpara instalovaná v divadelní kavárně DNz; bude tam do 6. ledna.

  Zažil jsem tu slavnou dobu, kdy byl můj bratr katapultován z role kulisáka do role světového dramatika. Byla to význačná doba. Všichni jsme to sledovali a rádi sem chodili, řekl Ivan Havel. Upozornil, že tento objevitel české verze absurdního dramatu měl smysl pro absurditu nejen v divadle, ale i v životě. Dokonce i v roli nejvyššího představitele státu.

  V Divadle Na zábradlí působil Václav Havel v letech 1960-1968 jako kulisák, herec, dramaturg i dramatik. Divadlo uvedlo mnohé z jeho her. V roce 1963 zde měla světovou premiéru Zahradní slavnost v režii Otomara Krejči a o pět let později v Grossmanově nastudování Vyrozumění. Začátkem letošního roku, necelý měsíc po autorově smrti, uvedlo DNz Havlovu Asanaci v režii Davida Czesanyho.

  V knize Dálkový výslech Havel vzpomněl na dobu, kdy v rohu hlediště stála ohromná kamna na uhlí a na stěnách blikala první generace „kondelíků“, jak říkali typickým lampičkám. Když Havel loni slavil pětasedmdesátiny, udělila mu tato scéna místo čestného jevištního technika. I když je divadlem komorním, měl tu vlastní prezidentskou lóži. Byla upravena z bývalé osvětlovací kabiny a otevřena po listopadu 1989. Když se Václav Havel koncem roku 2008 zúčastnil oslav padesátin Divadla Na zábradlí, řekl, že léta, která zde strávil, byla možná nejkrásnějším obdobím jeho života. Mohl tu být po boku režiséra Jana Grossmanna a spoluvytvářet profil této scény.

  Jako dramaturg i autor se Václav Havel podepsal na směřování činohry, na které se snažíme navazovat. Spolu s Grossmannem vytyčili její místo v pražské divadelní síti. Divadla, které chce postihnout skutečnost, ve které žijeme. Vytvářet apelativní divadlo, které se diváků dotkne a přiměje je uvažovat o některých věcech z jiného úhlu, komentovala to současná ředitelka DNz Doubravka Svobodová. Havel začal DNz opět navštěvovat koncem 80. let a čas si pro ně nalezl i v době, kdy byl prezidentem. Když funkci opustil, vodil právě sem své hosty z celého světa.

  ///

  Václav Havel se těšil na uvedení své hry Asanace v DNz. Premiéry se však už nedožil. FOTO BOHDAN HOLOMÍČEK

  Náklady na materiál a výrobu pamětní desky byly zhruba 40.000 Kč. Divadlo děkuje všem osobám, které její vznik finančně podpořili. Částku se podařilo vybrat v rekordním čase!

  Konkrétně děkuje těmto dárcům:

  Bastl Milan / Becková Bronislava / Beck Vladimír / Bernát Michael / Bernátová Markéta / Berný Lukáš / Cichon Blanka / Czesaná Věra / Czesany Igor / Czesaný Slavoj / Čáslavská Věra / Čejka Jaroslav / Černá Alena / Černý Ondřej / Duda Aleš / Faltová Marika / Filipová Tamara / Frantík David / František Sedlák / Freimanová Anna / Gregorová Nikola / Horáček Ladislav / Jablonská Hana / Jurásek Petr / Jurásková Eva / Kasl Jan / Kaslová Terezie / Kašpar Jan / Kladiva Jiří / Komenda  Michal / Konířová Jaroslava / Kotrbová Eva / Koutská Jana / Koutský Jiří / Kratina Martin / Krause Kristine / Krob Andrej / Kroupová Zdenka / Letelie Regina / Litomiský Jan / Macounová Madla / Malíř Jan / Marek Ivan / Marek Šimon / Mathé Ivo / Medzihradský Radoslav / Mikešová Eva / Novotná Pavla / Nvota Juraj / Packer Tina / Pajas Petr / Palouš Martin / Petrmichl Václav / Rybáková Jindřiška / Rychnovská Tereza / Slívová Lenka / Smoljaková Kateřina / Sommerová Olga / Součková  Alena / Součková Jaroslava / Spurná Alena / Spurný Stanislav / Stáhala Jan / Stärz Rudolf / Svěrák Zdeněk / Svobodová Doubravka / Svobodová Jiřina / Šiktancová Jaroslava / Šilhan Milan / Šolcová Iva / Štumpfová Olga / Švachová Helena / T. / Toman Prokop / Tomanová Renata / Vidlák Martin / Vrtiš Jan / Wienerová Zuzana / Zácheňská Mária / Zejda Tomáš / Žárská Zdeňka / Žehrová Vlasta

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

   

  • Autor:
  • Publikováno: 30. prosince 2012

  Komentáře k článku: Havel má na Zábradlí popelník

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,