Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Hamlet je inteligentní empatický člověk

  V prostoru Královské zahrady na Pražském hradě se dnes poprvé odehraje dramatický příběh dánského následníka trůnu Hamleta, v němž se představí Jaroslav Plesl, Hynek Čermák, Lenka Vlasáková a další. Dnešní premiéra je prvním z celkem 162 představení, která nabídnou letošní Letní shakespearovské slavnosti.

  Hynek Čermák (Claudius & Duch) a Jaroslav Plesl (Hamlet). FOTO PAVEL MÁRA

  Hlavní je v inscenaci linie rodiny, vztahů a intimity. Zabýváme se tím, jak Hamlet naloží s informacemi, které v úvodu hry získá, jestli jim uvěří, jestli je dokáže využít, nebo ne. A také jestli je jeho touha po pravdě tak silná, že se kvůli ní dokáže vzdát lásky, úplně změnit svůj život, a dokonce i zabít. Do jaké míry je Hamlet mstitelem z vlastní vůle a do jaké z vůle jiných. To jsou velmi vzrušující otázky a možnosti, přibližuje koncepci inscenace Jaroslav Plesl, který ztvárnil titulní postavu.

  A jeho kolega Hynek Čermák (Claudius & Duch) dodává: Fascinuje mě způsob, jakým titulní roli zkoušeli Jaroslav Plesl s režisérem Michalem Vajdičkou. Oba šli směrem, který bych nečekal a který mě nesmírně zajímá.

  Jaroslav Plesl (Hamlet) a Vladimír Polívka (Rosencrantz). FOTO VIKTOR KRONBAUER

  Podobně jako u Othella, kterého jsem pro Slavnosti režíroval v roce 2015, jsem zvolil komorní interpretaci hry, aby co nejvíc zafungoval konflikt postav a rodiny jako takové a zároveň aby měl divák možnost na úkor efektní režijní koncepce vidět herecký koncert, říká o svém pojetí režisér Michal Vajdička. Hamlet je inteligentní empatický člověk, který v porovnání s jinými Shakespearovými postavami neřeší věci s horkou hlavou. Za všechna svá rozhodnutí a skutky nese plnou zodpovědnost. Hledá pravdu, sžírá ho život ve lži a nevědomosti. Sice za sebou nechává oběti, ale stojí mu to za to. To mi je na něm velmi sympatické.

  Další letošní program LSS

  Vedle Hamleta se v Praze objeví dalších osm, již dříve na LSS uvedených inscenací. Najdeme mezi nimi loňskou premiéru sváteční komedie Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete s Marií Doležalovou, Milanem Šteindlerem, Nelou Boudovou, Josefem Cardou a Václavem Koptou, nebo Mnoho povyku pro nic s Pavlem Novým, Petrem Čtvrtníčkem, Leošem Nohou a dalšími. V deseti srpnových večerech rozehrají nejslavnější Shakespearovo milostné drama Romeo a Julie Tereza Voříšková, Jan Sklenář, Naďa Konvalinková či Saša Rašilov. S projektem Pocta Shakespearovi se na jeviště Slavností vrací herec Jan Tříska. Společně s překladatelem Martinem Hilským a dalšími hereckými kolegy nabídne humorné i vážnější dialogy a sonety, které obohatí živá hudba a zpěv.

  Pozor, změna místa!

  Premiéra Hamleta i reprízy dalších představení se letos na Pražském hradě odehrají v novém působišti, a to v Královské zahradě před Míčovnou. Tradiční dějiště Slavností – Nejvyšší purkrabství – prochází v současné době plánovanou rekonstrukcí. Vstup pro diváky na novou letní scénu před Míčovnou, kde se nachází také pokladna, je z ulice Mariánské hradby (v docházkové vzdálenosti ze zastávky tramvaje Pražský hrad).

  Pokladna je otevřena v hracích dnech od 15:00 do 21:00 (15:00 – 18:00 je vstup do pokladny pouze z Královské zahrady, 18:00 – 21:00 je vstup do pokladny pouze z ulice Mariánské hradby). Představení začínají obvykle ve 20:30.

  Kompletní informace o Letních shakespearovských slavnostech 2017 naleznete na www.shakespeare.cz.

  • Autor:
  • Publikováno: 27. června 2017

  Komentáře k článku: Hamlet je inteligentní empatický člověk

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,