Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  HaDivadlo opět v Arše

  V termínu 19.–⁠20. května 2023 čeká brněnskou scénu progresivní dramaturgie HaDivadlo hostování v prostorách Divadla Archa, kam se brněnští chystají již potřetí. Diváci budou mít možnost zhlédnout dvě nejnovější inscenace ze Sezony 48: Blízkost, které budou uvedeny v pražské premiéře. Půjde přitom o inscenace Moravský kras a Požár v šťastném Rakousku a budou tradičně doplněny o autorské úvody i besedy po představení. 

  Moravský kras. Foto: David Konečný

  Scéna Centra experimentálního divadla HaDivadlo má svou domovskou scénu ve funkcionalistických prostorách brněnské Alfa pasáže. V květnu odehraje dvě představení pro pražské publikum v prostředí stejného architektonického stylu – v Divadle Archa. Na programu budou dvě inscenace, které měly premiéry na jaře tohoto roku a tematicky spadají do Sezony 48: Blízkost. V rámci této sezony se tvůrčí tým HaDivadla pokoušel ohledávat různé podoby blízkosti, od té geografické, kulturní až po ryze osobní.

  Umělecký šéf HaDivadla Ivan Buraj přibližuje východiska sezony: „V HaDivadle se snažíme koncipovat sezóny jako kolekce provázaných a vzájemně se komentujících inscenací. Letošní sezona zkoumala pojem „blízkost“ optikou současnosti a jejích výzev. Humanismus 2022, který hostoval v Arše v prosinci loňského roku, ohledával vazby mezi naší blízkostí válce na Ukrajině a naším osobním životem. Inscenace Požár ve šťastném Rakousku zkoumá dopady toxické blízkosti mezilidských vztahů. Závěrem této trilogie je kolektivní autorský projekt nahlížející blízkost HaDivadla nejbližšímu krajinnému celku – Moravskému krasu. Za podtext letošní sezony můžeme považovat i třicet let samostatnosti české a slovenské blízkosti, která se projevila oslovením slovenských režisérů Eda Kudláče a Petera Gondy.“

  Představení v pátek 19. května od 20.00 bude teprve třetí reprízou autorské inscenace Moravský kras, kterou připravil slovenský režisér Peter Gonda s kolektivem. Čerpal přitom z lokálního folklóru, mýtů a příběhů spjatých s krajinnou oblastí Moravského krasu. Tato scénická montáž sestávající z obrazů různých žánrů za bohatého užití audiovizuálních technologií pojednává o vztahu mezi přírodou a člověkem. Existuje ještě divočina? A jak se do krajiny propisují otisky lidské činnosti?

  Na inscenaci spolupracovala řada umělců z různých oborů. Multimediální tvůrce Michal Kindernay vytvořil pro Moravský kras video, které silně ovlivňuje jevištní dění. O hudební a zvukovou složku inscenace se postaral skladatel elektronické a elektroakustické hudby Jonatán Pastirčák, tvořící často pod uměleckým jménem Pjoni. Scénografem inscenace je Matěj Sýkora, častý spolupracovník HaDivadla a pedagog brněnské JAMU.

  V sobotu 20. května od 20.00 bude potom uvedeno představení inscenace Požár v šťastném Rakousku, které je inspirováno magickým románem oceňované ukrajinské autorky Sofije Andruchovyč Felix Austria (2014). Alegorický příběh pojednává o vztahu dvou mladých žen žijících pod jednou střechou na přelomu 19. a 20. století v haličském městě Stanislavov. Ukrajinská služebná Stefanie od dětství vyrůstala s bohatou dědičkou Adelou z polsko-německé rodiny. Jejich ambivalentní rodinná situace přitom odhaluje, že i blízkost může být destruktivní, a vypovídá o předtuše budoucnosti Evropy.

  Pro divadelní jeviště text adaptoval slovenský režisér Eduard Kudláč ve spolupráci s Ivou Klestilovou, bývalou členkou HaDivadla. Kudláč je i režisérem inscenace, která se vyznačuje svou snovou atmosférou a specifickou jevištní poetikou. Inscenaci dominuje nálodotvorná hudba slovenského skladatele Petra Machajdíka a minimalistická scénografie Evy Kudláčové Rácové.

  HaDivadlo rozšiřuje kontexty svých inscenací skrze bohatý doprovodný program, který bude součástí i pražských představení. V pátek i v sobotu proběhnou autorské úvody před představením, které přiblíží východiska tvůrců. Po představení budou následovat besedy, v nichž diváci dostanou možnost navázat aktivní dialog s tvůrčím týmem.

  • Autor:
  • Publikováno: 3. května 2023

  Komentáře k článku: HaDivadlo opět v Arše

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,