Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Grand Prix neudělena

  Slavnostním Galavečerem na Nové scéně Národního divadla v Praze skončil včera – v neděli 2. prosince – XIV. ročník Soutěžní přehlídky tanečních umělců ČR a IV. ročník Mezinárodní baletní soutěže Praha 2012, jež se na jevišti Nové scény konala od čtvrtka 29. listopadu. Pořádalo ji Taneční sdružení ČR ve spolupráci s Českým centrem ITI – UNESCO a dalšími organizacemi. Je otevřena zájemcům z celého světa a hlavní soutěžní program je přístupný pro veřejnost.

  Na letošní přehlídce vystoupilo 92 účinkujících z České republiky, Slovenska, Belgie, Ruska, Polska, Ukrajiny, Rumunska, Itálie, Austrálie, Maďarska, Rakouska, Řecka, Srbska, Francie a Japonska. V odborné porotě zasedl jako předseda Ivan Liška, umělecký ředitel Bavorského státního baletu Mnichov, jejími členy dále byli Cyril Atanassoff, emeritní étoile a profesor Pařížské opery, Vasilij Medveděv, choreograf, pedagog a zakladatel Mezinárodního baletního festivalu Dance Open v Sankt Petěrburku, Tereza Podařilová, primabalerína baletu Národního divadla v Praze  a choreograf Mário Radačovský, umělecký šéf Baletu Bratislava.

  Ředitel soutěže Zdeněk Prokeš. FOTO archiv

  Interpretační soutěže mají velký význam pro tanečníky i pro diváky. Tanečníkům dávají možnost konfrontace výsledků práce, v návaznosti pak možnost výměnných učebních pobytů a stáží, účasti na galakoncertech, nabídky do angažmá u nás i v zahraničí a pozvání na světové soutěže, vysvětlil smysl soutěže její ředitel Zdeněk Prokeš. Milovníci tance tak během několika dnů mohou vidět práci velkého množství tanečníků, a získat tak přehled o současném stavu baletního umění.

  Letošní čtrnáctý ročník Soutěžní přehlídky tanečních umělců ČR mě vedl k zamyšlení nad uplynulými 37 lety interpretačních soutěží v Československu, později v Česku a Slovensku a nyní s účastníky z dalších zemí, jichž jsem se od 2. ročníku všech aktivně zúčastnil, ať již jako soutěžící, organizátor či porotce, sdělil před vyhlášením výsledků Prokeš, a připomněl tak bohatou historii baletních soutěží u nás. 37 let v životě člověka je doba dospělosti, zralosti, pro tanečního umělce však znamená celý umělecký život, včetně následné kariéry. Jaká tedy byla umělecká dráha vítězů předchozích ročníků? Většina z nich se stala oporami našich baletních souborů, např. Marie Šlezingrová, Michaela Černá, Hana Vláčilová, Marie Hybešová, Nora Gallovičová, Soňa Zejdová, Tereza Podařilová, Natálie Turjanicová, Eva Horáková, Andrea Smejkalová, Jiří Horák, Ferdinand Holeva, Viktor Konvalinka, Jan Fousek, Karel Audy. Jiní šířili a šíří slávu československého baletu ve světě, např. Lubomír Kafka, Lenka Jarošíková, Antonín Michna, Mário Radačovský, Daria Klimentová, Barbora Kohoutková, Nina Poláková, Veronika Kornová, Roman Lazík, Lukáš Slavický, Tomáš Ottych, a další. Někteří se po významné taneční kariéře stali choreografickými či šéfovskými osobnostmi jako Jiří Kyselák, Libor Vaculík, Igor Vejsada nebo Vladimír Nečas. Tak jako minulé ročníky jsme i nyní přivítali na této akci novou generaci tanečníků, která bude svými výkony v klasických i současných choreografiích usilovat o přízeň diváků.

  ///

  Vítězka kategorie A Radka Příhodová, sólistka baletu Národního divadla v Praze. FOTO ROMAN SEJKOT

  VÝSLEDKY / RESULTS

  Grand Prix pro absolutního vítěze IV. mezinárodní baletní soutěže Praha 2012

  Neudělena

  ///

  KATEGORIE B – DÍVKY

  I. cena

  Tolstunova Maria – Baletní škola Státní opery Vídně (Rakousko)

  II. cena

  Ishikawa Madoka – Baletní škola Státní opery Vídně (Rakousko)

  III. cena

  Tomioka Remi – Baletní škola Státní opery Vídně (Rakousko)

  KATEGORIE B – CHLAPCI

  I. cena

  Gorodiskii Mykola – Baletní škola Státní opery Vídně (Rakousko)

  II. cena / 2nd Prize

  Rašek Jakub – Taneční konzervatoř hl. města Prahy

  III. cena / 3rd Prize

  Lamparter Václav – Taneční konzervatoř Brno

  ///

  KATEGORIE A – ŽENY

  I. cena

  Radka Příhodová. FOTO ROMAN SEJKOT

  Příhodová Radka – Národní divadlo Praha

  II. cena

  Elena Kabanová. FOTO ROMAN SEJKOT

  Kabanova Elena – Státní akademické divadlo opery a baletu Jekatěrinburg (Rusko)

  III. cena

  Palina Rusetskaja. FOTO ROMAN SEJKOT

  Rusetskaya Palina – Velké divadlo ve Varšavě (Polsko)

  KATEGORIE A – MUŽI

  I. cena

  neudělena

  II. cena

  Yamamoto Shori – Národní divadlo Brno

  III. cena

  Šimek Kryštof – Národní divadlo Praha

  Fabianski Tomasz – Velké divadlo ve Varšavě (Polsko)

  Čestné uznání s prémií

  Mielewczyk Patryk Krzysztof – Moravské divadlo Olomouc

  ///

  Prémie Republikového výboru Odborové asociace divadelníků za nejosobitější výkon

  Tolstunova Maria – Baletní škola Státní opery Vídně (Rakousko)

  Prémie za současnou choreografii

  Kuneš Václav

  Fabianski Tomasz

  Prémie za partnerskou spolupráci

  Zvonař Adam

  ///

  Soutěž pořádalo Taneční sdružení ČR ve spolupráci s Českým centrem ITI pod záštitou ministryně kultury Mgr. Aleny Hanákové a Hlavního města Prahy za finančního přispění Ministerstva kultury ČR, Hlavního města Prahy, firmy Grishko, Nadace Český literární fond, Nadace Život umělce a Odborové asociace divadelníků.

  Více na: http://prague-ibc.webnode.cz/

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 3. prosince 2012

  Komentáře k článku: Grand Prix neudělena

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,