Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Kontext Zprávy

    GPT4 píše pro Český rozhlas

    Český rozhlas představuje již třetí sérii unikátního projektu Digitální spisovatel, kterou napsala umělá inteligence založená na jazykovém modelu GPT4. Na audioportálu i v mobilní aplikaci mujRozhlas.cz si lze poslechnout nejenom povídky, ale nově také dvě fiktivní rozhlasové reportáže v podání moderátora Jana Pokorného nebo fiktivní true crime podcast.

    Projekt Českého rozhlasu Digitální spisovatel. Foto: archiv rozhlasu

    Projekt Českého rozhlasu Digitální spisovatel se neustále rozvíjí. Ve třetí sérii si tak příznivci umělé inteligence mohou nejen poslechnout příběhy, stejně jako tomu bylo u minulých řad, ale také prozkoumat možnosti algoritmu ve vztahu k rozhlasové práci. Projekt nabízí i fiktivní rozhlasovou reportáž o šokující události na Karlově mostě nebo vůbec první uměle generovaný tru crime podcast Rozluštěné záhady. Kromě toho se připravuje imaginární sportovní reportáž Petra Kadeřábka a Lukáše Michalíka.

    Proces tvorby se lišil u všech sérií Digitálního spisovatele. U třetí série dostala GPT4 úkol, systém ho splnil a pak bylo potřeba zrevidovat text a popřípadě zkontrolovat úkol. Třeba u povídky Ztracený portrét jsem zadala úkol „napiš hororový příběh se zvratem na konci“. Napsal jich několik a já vybrala ten, který mi přišel nejzajímavější. Pak jsme povídku obsadili, nahráli a opatřili sound designem. Tento proces byl podobný u všech epizod Digitálního spisovatele 3. Rozdíl byl vždy v prvotním zadaném úkolu, uvedla šéfproducentka Českého rozhlasu Anna Vošalíková.

    V rámci audioplatformy mujRozhlas.cz, pro kterou vznikl v roce 2020 projekt Digitální spisovatel, používá Český rozhlas umělou inteligenci a strojové učení pro automatické zpracování vysílání a další technologické nástroje.

    Zatímco v první řadě umělá inteligence tvořila povídky sama, ve druhé sérii projektu, která vyšla o rok později, s ní spolupracovali čeští autoři. Úspěch měla například povídka Ondřeje Neffa Noc v hotelu Chaos nebo detektivka Poslední Revolver: Příběh posledního Revolvera od Pavla Bareše. Velký zájem byl i o rozhovory s autory, kteří popisovali svou jedinečnou spolupráci s umělou inteligencí.

    • Autor:
    • Publikováno: 10. dubna 2023

    Komentáře k článku: GPT4 píše pro Český rozhlas

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,