Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Blogy Zprávy

  Gomora ekocida v Kampusu Hybernská

  Chemické divadlo připravuje mezi 14. a 17. zářím nové uvedení čtyř repríz inscenace gomora ekocida v prostorách dvora Kampusu Hybernská. Jde o autorskou divadelní esej – pamflet – báseň volně inspirovanou knihou Roberta Saviana Gomora. Uvedení inscenace bude rámováno doprovodným programem. 

  Chemické divadlo připravuje mezi 14. a 17. zářím nové uvedení čtyř repríz inscenace gomora ekocida v prostorách dvora Kampusu Hybernská. Foto: archiv souboru

  Inscenace gomora ekocida zobrazuje svět camorry, vlivné neapolské mafie, která sužuje nejen okolí Neapole. Staví před nás obrazy důvěrně známé obyvatelům italského jihu, související s ekologickými a sociálními dopady „podnikání“ mafií: hory nelegálního zboží procházející neapolským přístavem, hořící skládky, kontejnery toxického odpadu na mořském dně, oblasti zasypané odpadky, stižené rakovinou a předčasným vymíráním obyvatelstva, developerské monstrprojekty a sociálně vyloučené lokality, ve kterých stát nemá žádnou váhu a z nichž téměř nejde uniknout. Přesto – a právě proto – se v inscenaci Chemického divadla snoubí vysoké s nízkým, hrůzné se směšným, smrad s fascinací, čímž vzniká komplexní, až surreálný obraz přesahující hranice vyslovitelného.

  Režisér Vojtěch Bárta k novému uvedení podotýká: Inscenace v návaznosti na Savianovy knihy zobrazuje mafie jako vítězné hráče globálního trhu. Tématem se zabýváme současně z české, italské i nadnárodní perspektivy. Ukazujeme svědectví obětí Systému i upadající světový řád v celé jeho pouťové neskutečnosti. I proto jsme volili multikulturní obsazení. Kostýmy, scénografie, hudba a použité efekty dodávají představení magický, až snový ráz.

  Koncert THE GOOSE IS COOKED vychází z iniciativy skladatele hudby k představení Elii Morettiho. Půjde o jedinečné setkání několika zajímavých osobností experimentální hudební scény. Diskuse MAFIE MEZI PRAHOU A PALERMEM moderovaná Janem Bělíčkem nabídne zajímavé hosty: italianistku a překladatelku Alici Flemrovou, dokumentaristku Zuzanu Piussi a kriminologa Petra Kupku. Společně se budou věnovat tématu mafií u nás i v zahraničí a zejména i jejich obrazu v publicistice a umění.

  ///

  Začátky představení gomora ekocida u vchodu do dvora Kampusu Hybernská (Hybernská 998/4, 110 00 Praha 1 – Nové Město) vždy ve 20 hodin.

  • Autor:
  • Publikováno: 6. září 2023

  Komentáře k článku: Gomora ekocida v Kampusu Hybernská

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,