Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  GHMP má novou šéfkurátorku

  Od 1. června 2021 povede odborné oddělení GHMP historička umění Helena Musilová, která uvedenou pozici obhájila ve výběrovém řízení. Konkurzu na post vedoucí/ho odborného oddělení se účastnilo celkem pět uchazečů, z nichž tři postoupili do druhého kola. Vedle Heleny Musilové to byli historici umění Milan Kreuzzieger a Jan Skřivánek.

  Dům U Kamenného zvonu od roku 1988 slouží jako výstavní prostor Galerie hlavního města Prahy. Foto: archiv redakce

  Koncepce a vize Heleny Musilové, samotný  pohovor, v němž předložila přesvědčivý styl vedení odborné práce i řadu námětů pro badatelské směřování naší instituce, a nakonec i řada zkušeností z domácích a zahraničních projektů z minulosti jsou nejlepším předpokladem pro tento post, uvedla ředitelka GHMP Magdalena Juříková. Člen komise, prorektor AVU Vít Havránek k rozhodnutí komise doplnil: Helena Musilová je přínosem pro GHMP díky umělecko-historickým zkušenostem badatelky (Jiří Valoch, Rudolf Sikora ad.), ale navíc její kandidátský projekt nabídl komplexní úvahu nad budoucími výzvami na poli českých a československých dějin umění druhé poloviny dvacátého století, což byla kvalita, která oslovila výběrovou komisi.

  Komise zasedala ve složení: Vít Havránek, prorektor Akademie výtvarných umění v Praze, Magdalena Juříková, ředitelka GHMP, Jiří Jůza, ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě, Miroslav Koláček, vedoucí oddělení obchodu, investic a správy budov GHMP, Pavlína Morganová, prorektorka Akademie výtvarných umění v Praze, Anna Pravdová, kurátorka Sbírky umění 19. století a klasické moderny Národní galerie Praha, Jiří Sulženko, ředitel odboru kultury a cestovního ruchu hlavního města Prahy.

  Helena Musilová. Foto: archiv redakce

  Helena Musilová se narodila v roce 1974 v Olomouci. Vystudovala dějiny umění a historii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, působila jako kurátorka v Muzeu umění Olomouc a v Národní galerii Praha, přednášela na Katedře fotografie FAMU v Praze a na Semináři dějin umění FF MU Brno. Do května letošního roku pracovala jako hlavní kurátorka v Muzeu Kampa v Praze. Věnuje se českému a středoevropskému umění 20. století, zejména situaci na výtvarné scéně v 60. až 80. letech, s akcentem na výměnu a pohyb názorů a inspiračních zdrojů v nesvobodném prostoru období tzv. normalizace. Vedle toho se zabývá systémem organizace muzejní a galerijní práce a dalšími otázkami spojenými s galerijním provozem. V posledních letech připravila například výstavní a publikační projekt Anatomie skoku do prázdna. Rok 1968 a výtvarné umění v Československu, monografii konceptuálního výtvarníka Jana Wojnara, odbornou publikaci zabývající se činností Jiřího Valocha v šedesátých a sedmdesátých letech či se podílela na výzkumném projektu věnovaném novým realismům v Československu v meziválečném období, v jehož rámci zpracovávala kapitolu věnovanou fotografii.

  • Autor:
  • Publikováno: 1. června 2021

  Komentáře k článku: GHMP má novou šéfkurátorku

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,