Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Fringe 2014 – od Havla po beat box

  Vytrvalost a nadšení organizátorů festivalu netradičního divadla Fringe Prague, jakož i práce mnohých dobrovolníků, nezná mezí… A tak se už potřinácté sjedou ve dnech 23. – 31. května do Prahy rozmanití sólisté a skupiny z celého světa, aby předvedli pražskému publiku (ale i zahraničním nadšencům, kteří plánují svou návštěvu Prahy právě na období festivalu) věci neobvyklé, divné, divoké, šokující, atraktivní, příjemné, zábavné a vůbec nejrozmanitější… Většinou žánry u nás nepříliš rozšířené jako stand-up komedie, one man a one woman show, kabarety, klauniády apod.

  fringe

  Na jednom kilometru čtverečním v samém srdci Prahy – neboť právě Malá Strana s nejrůznějšími divadelně známými, ale i méně známými místy více než desetiletí ožívá jako prazvláštní divadelně-hudební meeting point – se odehraje během týdne více než 200 představení na sedmi jevištích (Malostranská beseda, Muzeum alchymistů, A studio Rubín, Divadlo Kampa, Kavárna 3+1, Divadlo Na Prádle sál+kavárna) a vystoupí 44 souborů ze 13 zemí.

  Pro zájemce bude jako každoročně zdarma ve velkém sále Malostranské besedy v neděli 25. května odpoledne (14.45 – 16.15hod.) ochutnávka – série ukázek v několikaminutových šotech. Při této příležitosti můžete poznat umělce taky u piva (osvědčeného sbližovacího prostředku mezi odborníky a laiky, jakož i českými a zahraničními umělci). Nicméně program pojede naplno už od pátku. Vesměs se jedná o show ne delší než jedna hodina, čili – jste-li čilí – máte možnost vidět jich i několik denně. Ředitel festivalu Steve Gove láká diváky na novinku: Letos poprvé uvádíme dvě původní české hry. Nebyl by to ale Fringe, abychom jim nedali mezinárodní nádech. Inscenace Odpoutaný Vaněk režisérky Susan Galbraithové měla premiéru teprve před několika dny ve Washingtonu, D.C. a bezprostředně poté jej můžeme vidět v Praze. A prozraďme, že režisérkou druhého havlovského kousku, totiž Vernisáže, je známá česká performerka Miřenka Čechová, která jej nastudovala ve spolupráci s Allliance for New Music-theatre. 450. výročí Shakespearových narozenin připomene Prague Shakespeare Company, které přichází s novinkou Vražda Gonzaga. K velkému Alžbětinci se svéráznou formou vrací také britská skupina Man with a Porpoise v Shakespearovi beze jména, v němž mísí kabaretní formou realitu se shakespearovskými postavami.

  Mnozí aktéři se do Prahy vracejí po několikáté, například holandská vypravěčka Nancy Wiltinková je tu už potřetí. Tentokrát připravila specialitu, tzv. walking show pod názvem You Cant´t Hide from the Devil, inspirovanou pražskou Kampou. Procházkové představení začíná v Malostranské besedě, a bude to jistě zajímavý zážitek (jen prý si máte vzít dobré boty a raději i deštník), stejně jako druhá podobná akce pod názvem The Lonely Guide, která svou pouť bude zahajovat u divadla Kampa.

  Každoročně organizátoři objeví na Malé Straně nějaké dosud divadelně nenavštívené místo. Letošní novinkou je Muzeum alchymistů na Jánském vršku, kde prý se dotkneme tajemného světa Malé strany a okusíme nezaměnitelného genia loci.

  Jamie MacDowell a Tom Thum FOTO ARCHIV FESTIVALU

  Jamie MacDowell a Tom Thum  – jeden to umí dobře s prsty a druhý s pusou FOTO ARCHIV FESTIVALU

  A mé tipy? Osobně doporučuji improvizační show v Malostranské besedě Absolut Improv! nebo Improv Jam!. Viděla jsem skotskou skupinu To be continued… loni a jsou fakt zábavní. Na stejném místě byste si neměli nechat ujít koncerty Jamie MacDowella a Toma Thuma, z nichž „jeden to umí dobře s prsty a druhý s pusou“. Prozradím jen to, že klip Toma Thuma na youtube shlédlo 16 mil. diváků (viz https://www.youtube.com/watch?v=GNZBSZD16cY), což je doporučení více než dobré.

  Stalo se už tradicí, že na Prague Fringe jsou k vidění také nejrůznější Queer show a zájemci o ně nebudou zklamáni ani letos. John Arthur Sweet (Kanada) vystoupí s představením Erect but unstable (Ztopořený, ale ne na dlouho) v Kavárně 3+1. S příběhem tragické lásky Federica Gracía Lorky a Salvadora Dalího ¡OLÉ! Přichází Theater in Asylum (USA) v A studiu Rubín. Stand-up komik Daniel-Ryan Spaulding bude vyprávět o rozdílných přístupech společnosti v Kanadě a Norsku k homosexualitě Scandinavian-Canadian na jevišti v Divadle Na Prádle.

  Podrobný program festivalu najdete na http://www.praguefringe.com/


  Komentáře k článku: Fringe 2014 – od Havla po beat box

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,