Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Kontext Zprávy

  Fórum o budoucnosti kultury

  Divadlo pod Palmovkou zve na druhý ročník Fóra o budoucnosti kultury – společnou rozpravu o uměleckých, společenských, ekonomických a politických možnostech kulturních institucí, a zvláště pak divadla. Jednodenní setkání osobností kulturního a uměleckého života a akademické sféry z České republiky i ze zahraničí určené nejen pro odbornou, ale i nejširší veřejnost, se uskuteční 12. prosince 2023 a tentokrát ponese podtitul Divadlo jako veřejná instituce: ideologické stereotypy a (bez)hodnotový pragmatismus. Letošní ročník nově nabídne také Open PalmForum, neboli otevřené fórum, které vyzve k možnosti aktivnějšího zapojení všech zúčastněných.

  Fórum o budoucnosti kultury. Foto: archiv DpP

  Vznik Fóra o budoucnosti kultury iniciovalo v roce 2017 polské divadlo Teatr Powszechny za podpory města Varšavy s cílem představit kreativní a bezpečný prostor pro vytváření vize otevřené, rozmanité kultury, která reaguje na výzvy 21. století. V loňském roce jsme byli přizváni k účasti a spolupořádání pražské části tohoto mezinárodního setkání spolu s Divadelním ústavem – Institutem umění, vysvětluje umělecký ředitel Divadla pod Palmovkou Michal Lang. První ročník Fóra se věnoval veřejné kulturní instituci z trojí perspektivy: její společenské a umělecké roli, ekonomickým podmínkám a legislativnímu vymezení. V situaci podobně zásadních změn sehrávala vždy kultura velmi podstatnou funkci, kulturním organizacím však chybí kapacity pro potřebný rozvoj. I proto se hlavním tématem Fóra stala veřejná kulturní instituce, jejíž existence je založena na veřejné objednávce a slouží jako jeden z nástrojů společenské soudržnosti i diskuse o hodnotách sdílených napříč různými společenskými skupinami a aktéry.

  Letošní konference představí čtyři diskuzní bloky nazvané Divadlo jako péče o mikrobiomDavidové a Goliášové v kulturní diplomaciiSpráva věcí veřejných aneb Komu patří kulturní instituce a Od národů ke komunitám. O své názory, pohledy a zkušenosti se podělí hosté z různých profesí a kulturních kontextů. Akademickou sféru zastoupí Katarina PavićAnna Praibišová nebo Lukáš Kubina, kteří nabídnou interdisciplinární pohled na kulturní instituce a modely jejich fungování. Jitka Pánek Jurková, která se od nového roku ujme role generální ředitelky Českých center, Monika Loderová z programového oddělení  Goethe-Institutu, Bek Berger, kurátorka a ředitelka lotyšského New Theatre Institute, a ředitel Městských divadel pražských Daniel Přibyl budou sdílet trendy v kulturní diplomacii a zamyslí se nad kulturními vztahy „velkých“ a „malých“ zemí. O své zkušenosti s kulturní praxí s perspektivou současných nároků na péči a lokální spolupráci podělí zástupci profesní veřejnosti ze zřizovaných institucí i nezřizovaných organizací, jejichž představiteli jsou Adriana SvětlíkováLudmila Vacková nebo Matyáš Dlab. V osobách ředitelky činohry Slovenského národního divadla Miriam Kičiňové, uměleckého ředitele National Kaunas Dramatic Theatre Edgarase Klivise či Zdeňka Pánka, výkonného ředitele Asociace profesionálních divadel budou na Fóru o budoucnosti kultury zastoupeny také národní kulturní instituce. Dramaturgie Fóra se i v druhém roce jeho konání zhostila kurátorka a kulturní manažerka Martina Pecková Černá. Společně s ní bude panelové diskuse moderovat novinář a filosof Petr Fischer.

  Účastníci nahlédnou na veřejné kulturní instituce prizmatem governance, péče, sociální koheze či ideologických stereotypů souvisejících s pojmy jako “Východ / Západ” nebo “kulturní velmoc”. Důležitou součástí Fóra o budoucnosti kultury 2023 budou také diskuze o různých přístupech ke konceptu národní instituce v globalizované a multikulturní realitě praktikované v regionu střední Evropy i za jeho hranicemi.

  Konferenční den uzavře Open PalmForum otevírající prostor pro všechny, kteří se chtějí podělit o své myšlenky a názory. V jeho rámci se mohou všichni aktivně zapojit a přednést svůj desetiminutový příspěvek; otázky, nápady nebo potřeby spojené s divadlem jako institucí nebo kulturními institucemi obecně. Je možné přijít buď s vlastním námětem, nebo si vybrat z  témat diskutovaných v blocích Fóra.

  PROGRAM

  Úvod 9:00 – 9:30
  Správa věcí veřejných: Komu patří kulturní instituce? 9:30-11:00
  Divadlo jako péče o mikrobiom 11:00-12:30
  Davidové a Goliášové v kulturní diplomacii 13:00-14:30
  Od národů ke komunitám 15:00-16:00
  Open PalmForum 16:30-17:30

  Registrace na Fórum o budoucnosti kultury 12. 12. 2023

  ///

  Více informací na FB události nebo webu Divadla pod Palmovkou.

  • Autor:
  • Publikováno: 23. listopadu 2023

  Komentáře k článku: Fórum o budoucnosti kultury

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,