Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  FOK oslaví Vánoce s divadelní Rybovkou

  Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK oslaví se svými posluchači Vánoce a advent skladbou, která k těmto svátkům neodmyslitelně patří – Rybovou Českou mší vánoční. Tentokrát ale v poetickém divadelním provedení v režii Matěje Formana, se sólisty, Kühnovým smíšeným sborem a herci z kladenského divadla Lampion. To celé pod taktovkou dirigenta Zdeňka Klaudy. Premiéra se uskuteční v pátek 3. prosince 2021 v 18:00 v Kostele sv. Šimona a Judy, další uvedení pak proběhnou mezi 20. a 25. prosincem 2021. 

  Foto: archiv FOK

  Česká mše vánoční z pera Jakuba Jana Ryby je tradiční kus, který provází tento sváteční čas každoročně v mnoha podobách. Právě proto se režisér a výtvarník Matěj Forman rozhodl pro zpracování poněkud jiné, unikátní, bohaté, které probudí všechny smysly.

  Spojení živého provedení pastorální skladby s divadelně-výtvarnými obrazy v prostoru barokního svatostánku vychází ze setkání Divadla Lampion, Divadla bratří Formanů, Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, dirigenta Zdeňka Klaudy a Kühova smíšeného sboru.

  Chtěli jsme „Rybovku“ bez sentimentu, ale stále poetickou. Rozhodli jsme se hudbu Jakuba Jana Ryby spojit s kouzelným světem loutek Divadla Lampion a inscenátorem čarokrásných příběhů Matějem Formanem. Věříme, že na Vánoce s naší „Rybovkou“ nikdy nezapomenete, dodal k představení dramaturg FOK Martin Rudovský.

  Při společné práci všech souborů na tomto hudebně-divadelním projektu by bylo těžké se nedotknout také lidského příběhu Jakuba Jana Ryby, jemuž se nevyhnulo utrpení a nepochopení. Přesto se z něj zrodilo dílo s radostným poselstvím blízkou a důvěrnou atmosférou.

  Navzdory tomu nebo možná právě proto, že se nejedná o autorovu nejprogresivnější skladbu, se „Rybovka“ stala jeho nejznámějším dílem a důvodem k tvrzení, že české Vánoce bez Ryby, jakožto ani bez ryby, nejsou to pravé. V poměrně rozlehlé pastýřské hře, protože v pravém slova smyslu nemůžeme hovořit o mši, skladatel kongeniálním způsobem vyjádřil atmosféru zvěstování, očekávání a příprav na narození Ježíše Pána i následnou radost z jeho narození. Na tomto místě se sluší podotknout, že Ryba byl i autorem veršovaného textu v českém jazyce. Příznačnými pro celou skladbu jsou pestrý rytmus a krátké, dobře zapamatovatelné motivy vyvěrající z lidové melodiky. Nebylo totiž Rybovým cílem posluchače ohromit, oslnit pompézností, leč prostě, bez patosu, na druhou stranu však dostatečně vroucně, opravdově a s nenucenou zbožností bez velkých gest a laciných frází, ale způsobem odpovídajícím velikosti a hloubce okamžiku, srozumitelně navodit atmosféru oné svaté noci i událostí na ni navazujících. Chtěl touto skladbou oslovit lidi různých společenských vrstev, vzdělání i věku, vtáhnout jednoho každého posluchače do radostného děje, aby jej mohl ve svém srdci opravdu prožít, ne pouze pasivně vnímat jako něco nedosažitelného. 225 let, která uplynula od doby vzniku, prověřila dostatečně potenciál této skladby a jednoznačně Rybově snaze společně s námi přitakala, říká ke skladbě a jejímu vzniku dirigent Zdeněk Klauda.

  Premiéra proběhne v pátek 3. prosince v 18:00 v kostele sv. Šimona a Judy. Další provedení se uskuteční ve dnech od 20. do 25. prosince 2021. Představení je vhodné pro celou rodinu s dětmi od šesti let.

  Pražské koncerty jsou momentálně téměř vyprodány. Případní zájemci si ale mohou dopřát zážitek spojený s výletem. Formanovo zpracování Rybovky odehraje 17. prosince 2021 Divadlo Lampion také v domovském Kladně ve stejném obsazení jako v Praze.

  • Autor:
  • Publikováno: 1. prosince 2021

  Komentáře k článku: FOK oslaví Vánoce s divadelní Rybovkou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,